home
Advertisement

Święto Kaszy – Suchedniów

  • Napisany przez:
  • Skomentuj
  • Pin it

W niedzielę, 20 sierpnia, w Suchedniowskim Ośrodku Kultury „Kuźnica” odbyło się I Suchedniowskie Święto Kaszy. Celem imprezy było ocalenie od zapomnienia tradycji ludowej, legendy i kulinaria subregionu etnograficznego, w którym znajduje się miasto Suchedniów. Gościem imprezy był Mariusz Szwed, finalista programu MasterChef. Gwiazdą wieczoru był zespół Orkiestra Dni Naszych.…

Suchedniowskiego Święta Kaszy nie zepsuła deszczowa pogada, jaka panowała w niedzielę, organizatorzy, Suchedniowski Ośrodek Kultury „Kuźnica” w Suchedniowie oraz  Stowarzyszenie „Kuźniczy Krąg” byli zmuszeni przenieść imprezę do środka (pierwotnie miała się odbyć na amfiteatrze obok SOK), zmiana miejsca nie przeszkodziła w dobrej zabawie.

W ramach imprezy odbył się m.in. pokaz kulinarny, który poprowadził Mariusz Szwed, finalista znanego z telewizji TVN programu MasterChef.  Warsztaty tańca ludowego „pęcak” oraz pokaz starych narzędzi do obróbki kaszy, połączony z prelekcją etnograficzną Leszka Gawlika z Muzeum Wsi Kieleckiej. Warsztaty garncarskie poprowadził Wiesław Rokita. Małżeństwo Lucyna i Andrzej Kozłowscy poprowadziło warsztaty zabawkarskie oraz pokaz rzeźby w drewnie .

Oczywiście nie mogło zabraknąć konkursu kulinarnego „Z Kaszy”, w którym wszystkie zgłoszone potrawy musiały zawierać kaszę. Potrawy były oceniane przez jury w składzie Mariusz Szwed, posłanka Maria Zuba, burmistrz Cezary Błach i Andrzej Karpiński, dyrektor SOK. Najlepszą potrawę przygotowała restauracja Stary Młyn, drugie miejsce zajęła Jolanta Staniszewska z Suchedniowa, trzecie Koło Gospodyń Wiejskich z Mostek. Wyróżnienia zdobyli: Katarzyna Wędrychowska, Jolanta Staniszewska (druga potrawa), KGW Michniów, KGW Skarżysko Kościelne, Małgorzata Pękala. Najlepsze 8. przepisów znajdzie się w książce kucharskiej zatytułowanej ” Z Kaszy…”.  Dla najmłodszych zorganizowany został plener malarski pt. „Z rzeką Kamionką w tle” z nagrodami, w plenerze zwyciężyła  Kalina Jędrzejewska.

Na scenie prezentowały się zespoły ludowe: Michniowianki, Zespół Pieśni i Tańca „SORBIN”,  Zespół Pieśni i Tańca „SKOKOTLIWI”, Kapela Świętokrzyskie Scyzoryki”.  Gwiazdą wieczoru był zespół Orkiestra Dni Naszych.

Impreza była współfinansowana przez Narodowe Centrum Kultury i Starostwo Powiatowe w Skarżysku Kamiennej.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud