home
Advertisement

Pamiętali o pomordowanych

  • Napisany przez:
  • Skomentuj
  • Pin it

Przy „Gajówce Wikłów” z inicjatywy rady sołeckiej Michniowa spotykali się leśnicy, aby oddać hołd zamordowanym mieszkańcom. 12 lipca hitlerowcy spalili gajówkę Michniów i zamordowali gajowego Władysława Wikło, jego żonę oraz ich siedmioro dzieci oraz gajowego Romana Malinowskiego i jego dwóch synów.…

Nabożeństwo w intencji pomordowanych leśników odprawili ks. Stanisław Pichta oraz ks. Tomasz Szot. Zanim rozpoczęła się Msza Eugeniusz Bugała przypomniał zebranym, że podczas pacyfikacji Michniowa zginęło 19. osób pracujących w lesie, a w latach II wojny światowej śmierć poniosło około 70. leśników w Michniowie, Bliżynie, Szałasie i na Borze.

Wśród obecnych na uroczystości nie zabrakło posła Dariusza Bąka, zastępcy dyrektora RDLP w Radomiu Piotra Kasprzaka, nadleśniczego Piotra Fitasa, burmistrza Cezarego Błacha, zastępcy Dariusza Miernika, a także przedstawicieli Fundacji „Pomnik-Mauzoleum” Stanisława Krogulca.

Po nabożeństwie delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Jak poinformował Piotr Fitas, dla docenienia Michniowa, w 2018 roku, w związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Lasy Państwowe uczczą to wydarzenia poprzez zorganizowanie Drogi Krzyżowej z „Gajówki Wikłów” do Mauzoleum.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud