home

Zespół Pieśni i Tańca „Sorbin” na Węgrzech

  • Napisany przez:
  • Skomentuj
  • Pin it

W dniach 28-30 lipca Zespół Pieśni i Tańca „Sorbin” wraz z przedstawicielem Urzędu Gminy Marzeną Jeżewską uczestniczyli w uroczystych obchodach Święta Wsi Iliny na Węgrzech. Oprócz polskiej delegacji w święcie uczestniczyli delegacje ze Czech, Łotwy, Włoch i Węgier.…

Celem wizyty była prezentacja tradycyjnych potraw, poznanie kultur i tradycji naszych gmin partnerskich oraz występy artystyczne zespołów ludowych.

Jak co roku stoisko Gminy Bliżyn prezentowało się bardzo okazale i cieszyło się ogromnym powodzeniem. Podczas Festiwalu Pierogów nasze pierogi (z mięsem, serem, szpinakiem, kapustą i grzybami oraz ruskie) otrzymały najwyższą nagrodę konkursową Grand Prix. Ponadto na stoisku z potrawami regionalnymi można było degustować chleb ze smalcem i ogórkiem, wędliny, ciasta i tradycyjne nalewki przygotowane przez Panie z Zespołu Pieśni i Tańca Sorbin.

Delegacja Gminy Bliżyn brała udział w uroczystym mianowaniu Księdza Biskupa Miklosza Beer na honorowego obywatela Ilin. Na ręce Księdza Biskupa została wręczona pasyjka wykonana przez mieszkańca naszej Gminy Jacka Żaka ze Zbrojowa. W obecności księdza Biskupa pary małżeńskie: Beata i Sławomir Żak, Jolanta i Szymon Żak, Gabriela i Krzysztof Król oraz Halina i Daniel Fidor – członkowie Zespołu Sorbin odnowiły sakrament małżeństwa. W uroczystościach brały udział także pary małżeńskie z Czech, Węgier, Słowacji, Włoch.

Po uroczystej Mszy Św. można było zobaczyć  tzw. Palockie Wesele. Podczas trwania Święta Ilin na scenie prezentowały się zespoły folklorystyczne z zaprzyjaźnionych krajów, odbyły się pokazy tańca brzucha oraz koncert zespołu Infragranti.

Zespół Pieśni i Tańca „Sorbin” wystąpił z wiązanką pieśni i tańców z regionu świętokrzyskiego. Gospodarze wsi Iliny przygotowali dla naszej delegacji wycieczkę do zamku oraz skansenu  Holloko.

Tradycyjnie odbył się bieg terenowy, w którym członek naszej delegacji Zygmunt Wiśniewski zajął czołowe miejsce na dystansie 5 km.

Koszty wyżywienia i pobytu naszej delegacji sfinansowała strona węgierska – Wieś  Iliny.

fot. : Sławomir Żak, Jolanta Żak, Marzena Jeżewska, Krzysztof Król, Paulina Kucewicz

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud