home

Aktów wandalizmu nie brakuje

  • Napisany przez:
  • Skomentuj
  • Pin it

Niszczone elewacje budynków, wiaty przystankowe, ławeczki – to najczęściej obserwowane akty wandalizmu w Skarżysku. Tylko do czerwca tego roku policja odnotowała 17 przypadków uszkodzeń mienia. Niestety wandale nadal nie zdają sobie sprawy z tego, że za koszty napraw płacimy tak naprawdę wszyscy.…

Z poważnymi zniszczeniami mienia gmina Skarżysko-Kamienna musiała radzić sobie nie raz. Przypomnieć należy choćby zniszczenia wiat przystankowych na terenie miasta, gdzie wandale wybili wszystkie boczne szyby.

W styczniu 2016 roku zniszczonych zostało 6 szyb w wiatach, a szacunkowy koszt naprawy zniszczeń wyniósł około 1.900 zł. W 2015 roku zniszczonych zostało 27 sztuk szyb w wiatach przystankowych, a koszt ich naprawy wyniósł niemal 9.300 zł. Sporo pieniędzy gminę kosztowała kradzież ławek na terenie Rejowa i przy ulicy Jana Pawła II.

– W maju 2016 roku na Rejowie skradzionych zostało 9 ławek, koszt to ok. 13 tys. zł., w lutym 2017 roku 13 sztuk, koszt ok. 21 tys. zł. Przed sezonem uzupełniono braki, a ławeczki zostały zabezpieczone przed kradzieżą – informuje Izabela Szwagierek, podinspektor ds. kontaktów z mediami UM w Skarżysku-Kamiennej.

Za kupienie nowych ławek w miejscu tych skradziony przy ul. Jana Pawła II gmina musiała zapłacić ok. tysiąca złotych.

– Dość często dochodzi do niszczenia wiat przystankowych. W tym roku gminę kosztowało to już ok. 4 tys zł. Ubolewamy nad każdym aktem wandalizmu. Wolelibyśmy wydać te pieniądze na zadania inwestycyjne, czy choćby drobne inwestycje, które zgłaszają nam mieszkańcy – wyjaśnia Izabela Szwagierek.

Gmina wszystkie akty wandalizmu zgłasza na policję. Okazuje się, że policji udaje się wielu sprawców wszelkiego rodzaju zniszczeń mienia wykrywać.

– W ubiegłym roku odnotowaliśmy 60 zgłoszeń dotyczących uszkodzeń mienia, wykrytych zostało 14, co stanowi 23,3%. W pierwszej połowie tego roku odnotowaliśmy 17 zgłoszeń tego typu, 9 zostało wykrytych, co stanowi 52,9% – informuje asp. Damian Szwagierek, oficer prasowy KPP. – Najczęściej powtarzają się uszkodzenia samochodów, porysowania karoserii, uszkodzenia wiat przystankowych, szyb – dodaje.

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że takie dewastacje to spore obciążenie dla miejskiego budżetu. W interesie nas wszystkich powinno być przykładne ukaranie sprawców takich dewastacji i jak najszybsze reagowanie na nie.

– Apelujemy również o reagowanie na wszelkie przejawy wandalizmu w mieście, dzwoniąc na policję lub też całodobowy numer obsługiwany przez Centrum Monitoringu – 41 25-20-193. Tego typu akty wandalizmu i kradzieże obciążają nasz wspólny, miejski budżet, to dodatkowe koszty dla gminy. Mieszkańcy oczekują, że wszelkie zniszczenia będziemy uzupełniać, a to generuje koszty – dodaje.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud