Każdy wiek jest dobry, by zacząć biegać

• Napisany przez:
  • Skomentuj
  • Pin it

Przygodę z bieganiem rozpoczął ponad dwa lata temu. Ważył wtedy 90 kg i postanowił schudnąć. Dziś bierze udział w maratonach, gdzie zajmuje czołowe miejsca. Podczas nocnego półmaratonu w Piotrkowie Trybunalskim po raz pierwszy zmierzył się z dystansem 21 km.…

Dokładnie 2 lata i 4 miesiące – tyle czasu minęło odkąd Kamil Czarnecki z Bliżyna postanowił zacząć biegać. Motywacją do sportu była zbyt duża waga.

– Miałem 34 lata. Przy wzroście 175 cm ważyłem 90 kg. Postanowiłem coś z tym zrobić – mówi.

Biegał 4 – 5 razy w tygodniu po 10 km.

– Dobrze szło. Już po 2 miesiącach wziąłem udział w pierwszych zawodach na 10 km w Jędrzejowie. Wtedy zająłem chyba 60 czy 70 miejsce na 150 startujących. 10 km zrobiłem w 46 minut – wspomina.

Później szło już tylko coraz lepiej. Dwa miesiące później ten sam dystans pokonał w 42 minuty, po 6 miesiącach 10 km przebiegł w 40 minut, po roku w 38 minut.

– Teraz dystans 10 km robię w 36 minut – podkreśla.

Pan Kamil ma już za sobą udział w półmaratonie, który pokonał w godzinę i 21 minut, w Przełajowych Mistrzostwach Polski, gdzie zajął VI miejsce czy w wielkim bieganiu w Rawie Mazowieckiej, gdzie w kategorii open zajął III miejsce. Nie omija także różnego rodzaju biegów organizowanych w Skarżysku-Kamiennej, jak choćby Bieg o Puchar Kruka.

Należy wspomnieć, iż 36-letni Kamil Czarnecki od 10 lat jest policjantem. Pracuje w Komisariacie Policji w Suchedniowie. Już nie raz reprezentował skarżyską policję na zawodach w bieganiu. Wcześniej podnosił ciężary.

– Tylko w tym roku pięciokrotnie wziąłem udział w różnych biegach na dystansach około 10 km, w których reprezentując jednostkę w Skarżysku-Kamiennej zajmowałem czołowe miejsca. W biegu przełajowym w Lublinie na 5 km zająłem 3 miejsce, na 10 km 4 miejsce. W ubiegłym roku startowałem 9 razy – mówi.

30 czerwca sierż. szt. Kamil Czarnecki z Komisariatu Policji w Suchedniowie wziął udział w półmaratonie, który rozegrany został w Piotrkowie Trybunalskim. Był to „III Nocny Półmaraton Piotrkowski Wielu Kultur”. Zmierzył się po raz pierwszy z dystansem 21 km. W zawodach wzięło udział blisko 700 zawodników reprezentujących różne kraje i kontynenty m. in. Australię, Kenię, USA oraz Ukrainę. Zawody rozgrywane były w różnych kategoriach. Tym razem pan Kamil reprezentował skarżyską komendę w klasyfikacji funkcjonariuszy Policji. Trasa nie należała do łatwych. Zawodnicy mieli do pokonania 21 kilometrów przy zróżnicowanym terenie z licznymi podbiegami.

– Jeszcze dużo przede mną. Polecam bieganie każdemu bez względu na wiek. To najtańszy sport. Każdy wiek jest dobry, żeby zacząć biegać. Jak się człowiek ruszy, to wszystkie dolegliwości zdrowotne miną – zachęca do biegania Kamil Czarnecki.