home

Jak ograniczyć zużycie energii w naszych domach?

  • Napisany przez:
  • Skomentuj
  • Pin it

Chronić atmosferę można na wiele sposobów. Nie można zapominać o tym, że wiele jesteśmy w stanie zdziałać w naszym domu choćby poprzez ograniczenia używania telewizora w stanie czuwania czy wybór energooszczędnych urządzeń AGD. Ciekawostką jest również to, że wielkie znaczenie choćby niepozorna żarówka. O tym, że rachunki za zużycie energii elektrycznej mogą przyprawić o ból…

Chronić atmosferę można na wiele sposobów. Nie można zapominać o tym, że wiele jesteśmy w stanie zdziałać w naszym domu choćby poprzez ograniczenia używania telewizora w stanie czuwania czy wybór energooszczędnych urządzeń AGD. Ciekawostką jest również to, że wielkie znaczenie choćby niepozorna żarówka.

O tym, że rachunki za zużycie energii elektrycznej mogą przyprawić o ból głowy, wiedzą wszyscy prowadzący domowe gospodarstwo. Niewielka grupa gospodarzy zdaje sobie sprawę, że można zaoszczędzić wykorzystując proste zasady. Jedną nich na pewno jest kupowanie urządzeń elektrycznych zwracając uwagę na specjalne oznaczenia. Te obowiązują w Polsce od 1995 roku, kiedy to pojawiły się na etykietach na sprzęcie AGD, który w każdym domu zużywa najwięcej energii. Są to pralki, lodówki, kuchenki, zmywarki, świetlówki, klimatyzatory, grzejniki wody. Na każdej z etykiet znajdziemy informację dotyczą rocznego zużycia energii przez dane urządzenie przedstawioną w skali efektywności energetycznej od D (czyli tej najniższej) do A+++ (klasy najwyższej czyli A+, A++ oraz A+++). Warto więc zwracać uwagę, kiedy w sklepie ze sprzętem AGD wybierać będziemy nową lodówkę, żeby zakupić tę, która zużywa mniej energii, co w miesięcznym rozliczeniu przedkłada się po prostu na niższe rachunki.

 W stanie czuwania

Co ciekawe zaoszczędzić, ale przede wszystkim chronić atmosferę można nie zostawiając urządzeń włączonych wykorzystujących energię w trybie czuwania czyli stand-by. Problem ten dotyczy przede wszystkim komputerów, radioodbiorników i telewizorów, czyli urządzeń wykorzystywanych najczęściej w naszych domach. Chociaż każde z nich w stanie czuwania pobiera niewielką moc rzędu kilku watów, to biorąc pod uwagę, jak wiele jest ich w domach mieszkalnych w całym kraju zużycie energii, która przecież nie musi być w tym czasie wykorzystywana urasta do gigantycznych rozmiarów.

 Lepsze żarówki

Zaoszczędzić można na oświetleniu naszych domów. Przede wszystkim warto zainwestować w jasne klosze, które z zasady wpływają na naturalne oświetlenie.  Przy wyborze żarówek musimy zastanowić się, w jakich pomieszczeniach będą one wykorzystywane. Wiadomo, że w łazience można mieć żarówki tradycyjne, bo w tym miejscu czas ich zużycia w ciągu dnia jest nieporównywalny np. z salonem dziennym czy kuchnią, gdzie toczy się życie. Żarówki energooszczędne warto wykorzystywać przede wszystkim w miejscach, w którym są użytkowane przez długi czas.  Ciekawe jest również to, że lepiej zamontować jedną mocniejszą żarówkę zamiast kilku słabszych.

 A może panele?

Innym i bardzo szerokim tematem jest fotowoltaika. Poświęciliśmy jej jeden z artykułów w naszym cyklu „Lepsza strona środowiska” kilka tygodni temu. Instalacja paneli fotowoltaicznych daje nam szansę na uzyskanie prądu bezpośrednio od docierającej do naszego domu energii słonecznej. Wiadomo, że inwestycja związana z założeniem paneli zwróci się w ciągu kilku pierwszych lat użytkowania, a kolejne to już czysta korzyść z „własnego prądu”.

 

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Ogłoszenia drobne

Ogłoszenia promowane:
Treść ogłoszenia: Kontakt

EKO serwis

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4