home

Miliony na innowacje i inteligentny rozwój

  • Napisany przez:
  • Skomentuj
  • Pin it

Fundusze Europejskie dla małych i średnich firm Jak wymierne korzyści przynosi inwestycja w przedsiębiorczość dowodzi przykład lokalnych firm, które skorzystały z unijnego dofinansowania w latach 2007-2013. Dzięki dotacjom, mali przedsiębiorcy i duże firmy stali się bardziej konkurencyjni, nie tylko na lokalnym rynku. Nowe rozdanie Funduszy Europejskich na lata 2014-2020 dla firm działających w sektorze innowacji…

Fundusze Europejskie dla małych i średnich firm

Jak wymierne korzyści przynosi inwestycja w przedsiębiorczość dowodzi przykład lokalnych firm, które skorzystały z unijnego dofinansowania w latach 2007-2013. Dzięki dotacjom, mali przedsiębiorcy i duże firmy stali się bardziej konkurencyjni, nie tylko na lokalnym rynku. Nowe rozdanie Funduszy Europejskich na lata 2014-2020 dla firm działających w sektorze innowacji to jeszcze większe możliwości rozwoju.

Wykorzystanie funduszy unijnych w województwie świętokrzyskim już dało owocny plon w postaci wyremontowanych dróg, chodników, pomocy dydaktycznych  w szkołach, sprzętu medycznego w placówkach służby zdrowia czy dóbr kultury, dostępnych nawet  w najbardziej oddalonych od stolicy województwa miastach i wioskach. Dziś oceanem możliwości jest Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. W nowej perspektywie większe nakłady skierowane są na innowacje, inwestycje w odnawialne źródła energii oraz w kształcenie kadr w przedsiębiorstwach.

Nowoczesny park maszynowy

Inwestycja w innowacyjność jest gwarancją rozwoju.  Dowodzi tego przykład starachowickiej spółki PERFECT, która w latach 2007-13 pozyskała blisko milion złotych unijnej dotacji na innowacyjne klejenie drewna.

– Zgłoszona przez nas inwestycja była ściśle związana z profilem prowadzonej działalności w zakresie produkcji szerokiego asortymentu materiałów klejonych z drewna, z przeznaczeniem dla krajowego i międzynarodowego przemysłu stolarki budowlanej, dla producentów okien i drzwi oraz przemysłu meblowego – mówi Marek Woźniak, zastępca prezesa firmy. – Projekt dotyczył jednej z podstawowych faz przerobu drewna: łączenia na długość i strugania połączonych elementów na gotowe kantówki lub listwy. Dzięki dofinansowaniu poszerzyliśmy park maszynowy o linię produkcyjną do łączenia drewna na długość, strugarkę czterostronną oraz wózek widłowy.

Inwestycja zaowocowała utworzeniem pięciu dodatkowych miejsc pracy. Szefostwo firmy nie ma wątpliwości, że był to strzał w dziesiątkę a efekty prowadzonej produkcji są odpowiedzią na zapotrzebowanie klientów.

– Zakup najnowszej generacji urządzeń pozwolił na sprawną obsługę pozyskiwanych zleceń, umożliwiając dalszy rozwój technologiczny firmy, zwiększenie sprzedaży, optymalizację kosztów, pozytywny wpływ na środowisko naturalne, poprawę BHP. Znacząco wpłynęło to na poprawę sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa, powodując zaspokojenie najważniejszych potrzeb rozwojowych firmy, zapewniając stabilną i konkurencyjną pozycję na rynku krajowym i zagranicznym – podsumowuje M. Woźniak.

Bony na innowacje

Mechanizm pozyskiwania funduszy unijnych działa tak, że mniejsze projekty realizowane są w ramach programu regionalnego (RPO), a większe poprzez Program Operacyjny Inteligentny Rozwój. Przedsiębiorcy, którzy chcą po raz pierwszy sięgnąć po dotację, powinni zacząć od małych przedsięwzięć. Zdobędą doświadczenie i potem łatwiej będzie im korzystać z programów krajowych realizowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (projekty badawczo-rozwojowe) oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (innowacje). W tym przypadku niezbędna jest współpraca z ośrodkami naukowymi.

– Bony na innowacje mają pobudzić współpracę nauki i biznesu poprzez finansowanie usług świadczonych przedsiębiorcom przez jednostki naukowe. Oferowane przez nie nowe, zaawansowane technologicznie rozwiązania oraz specjalistyczna wiedza, będą wsparciem dla około 2300 przedsiębiorców, którzy uzyskają dotacje. Konkurs potrwa do 30 stycznia 2017 roku. Dzięki bonom firmy będą mogły zwiększyć swoją konkurencyjność i innowacyjność, bo zdobęda środki na zakup od jednostek naukowych usług będących innowacją produktową (nowy lub znacząco ulepszony wyrób, usługa lub projekt wzorniczy) lub innowacją procesową (opracowanie technologii produkcji). Przedsiębiorcy, którzy otrzymają dofinansowanie, mogą liczyć na wsparcie nawet do 400 tys. zł – mówi Miłosz Marczuk, rzecznik prasowy Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Pomysłów nie brakuje

Ciekawych pomysłów, które łączą przedsiębiorczość ze światem nauki nie brakuje firmie Biko-Serwis. W Nowinach koło Kielc Biko-Serwis ma centrum logistyczne i administracyjne oraz dział konstrukcji stalowych, obróbki skrawaniem i biuro projektowe. Do tej pory już kilkakrotnie skorzystali z unijnych dotacji. Na tym nie zamierzają poprzestać. Dotychczasowe doświadczenia ośmieliły ich do sięgania po następne pieniądze z unijnej kasy.

Przy wsparciu Funduszy Europejskich prowadziliśmy prace badawcze nad urządzeniami do transportu materiałów sypkich z wykorzystaniem analiz elementów dyskretnych – mówi Tomasz Bień, dyrektor techniczny w firmie Biko-Serwis. – Projekt obejmował serię innowacyjnych symulacji i zbudowanie na ich podstawie przestrzennych modeli urządzeń. W ten sposób inwestujemy w przyszłość – i dodaje, że firma rozpoczyna nowy projekt badawczy – Będziemy pracować nad nowymi urządzeniami i technologiami, wykorzystując w tym celu ostatnie osiągnięcia techniczne związane z materiałami sypkimi. Tym razem zamierzamy wykorzystywać techniki mikrofalowe, ultradźwiękowe i skorelowane metody wibracyjne, fluidalne oraz mechaniczne. Duża elastyczność, szybka reakcja, wielkie możliwości technologiczne i wsparcie inżynierskie – to wszystko budzi zaufanie naszych klientów. Teraz dajemy coś jeszcze: prostą drogę do celu.

Ewelina Jamka

 

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Fundusze europejskie

  • 1
  • 2