Zmiana organizacji ruchu i tymczasowa sygnalizacja na S7

flash Gorące tematy Informacje Skarżysko

Podczas spotkania poruszono kwestię tymczasowych rozwiązań organizacji ruchu w trakcie budowy trasy S7 oraz sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Paryskiej z drogą S7. Wyjaśniono też sprawę, w czyjej gestii jest ewentualne postawienie świateł na osiedlu Pogorzałe przy szkole podstawowej.

W spotkaniu uczestniczyli: kierownik robót drogowych – Sebastian Czarnik, kierownik budowy – Jarosław Gajewski, zastępca prezydenta Andrzej Brzeziński, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Inwestycji UM – Zygmunt Żebrowski, radni miejscy oraz mieszkańcy miasta.

Wykonawca drogi planuje, aby ruch sprzętu budowlanego przebiegał tylko i wyłącznie po placu budowy. W tym celu już są budowane są drogi technologiczne

– Nie planujemy korzystać z dróg lokalnych. Wjazd zostanie wykonany na węźle zachód (naprzeciwko Castoramy), gdzie powstanie największe zaplecze budowy. Będą dwa wjazdy – jeden naprzeciwko ulicy Konarskiego, a drugi na ulicy Łąkowej, która jest przeznaczona do przebudowy i w tym miejscu powstanie droga serwisowa – mówił Jarosław Gajewski, kierownik budowy.

Droga serwisowa dla pojazdów budowy

– W tym momencie wzdłuż budowanej „siódemki” w stronę północną (w kierunku Warszawy) budowana jest droga serwisowa, po której przemieszczać się będą pojazdy budowy. Droga będzie prowadziła do planowanego węzła Skarżysko – Północ (tam już wprowadzono organizację ruchu na łącznik), który będzie prowadził do węzła. Docelowo łącznik będzie łączył się z istniejącą drogą krajową numer 7 – rondem i będzie prowadził do węzła, który też będzie miał postać ronda – wyjaśniał Jarosław Gajewski.

Tak na chwilę obecną będą przemieszczać się pojazdy budowy. Na węźle Skarżysko – Północ powstanie też druga waga, ze względu na to, że materiały będą dowożone również od strony Kielc i Warszawy.

Od marca na Paryskiej sygnalizacja świetlna

– Przy ul. Paryskiej planujemy postawić tymczasową sygnalizację świetlną, projekt już jest, czekamy na jego akceptację. To nie jest prosta sprawa, ze względu, że jest to trasa S7. Jest kilka spraw, które się procedują. Chcielibyśmy, żeby to było w lutym, ale bardziej realnym terminem jest marzec. Przykładamy się do tego, żeby jak najszybciej to zrobić – podkreślał Gajewski.

W obszarze ulicy Paryskiej planowane jest przełożenie ruchu z krajowej „siódemki” na nowo projektowaną drogę serwisową tak, aby całkowicie przekierować ruch z drogi krajowej i wprowadzić go na drogę serwisową.

Cześć „siódemki”, która dochodzi do ul.Paryskiej jest do rozebrania i przebudowy. Według planów nad ulicą Paryską powstanie wiadukt. W trakcie jego budowy wykonawca nie przewiduje utrudnień w ruchu pojazdów. Jedyne utrudnienie to przeniesienie dwóch przestanków, które stoją przy ulicy Krakowskiej.

– Na początku funkcjonowanie sygnalizacji świetlnej będziemy chcieli zobaczyć co się będzie działo, jak to będzie wyglądało w praktyce. Światła na pewno spowolnią ruch, będą tworzyć się korki, obawiam się, że będzie jeszcze większy problem z wyjazdem z ulicy Piłsudskiego – mówił Jarosław Gajewski.

– To jest bardziej nasz ukłon w stronę mieszkańców, dla nas jest to nie korzystne, Nam to będzie spowolniało transport na budowę – zaznaczał.

– Cieszymy, że wzięliście państwo pod uwagę nasze sugestię, że te światła powstaną, bo jest to skrzyżowanie bardzo problematyczne –  mówił Andrzej Brzeziński.

Światła na żądanie na Pogorzałym?

Skrzyżowanie przy szkole podstawowej na Pogorzałym nie jest w gestii wykonawcy drogi S7 i nie do niego należy decyzja o zamontowaniu tam sygnalizacji świetlnej.

– To jest poza naszym placem budowy, w ogóle nas nie dotyczy – zaznaczał Gajewski

– Okazuje się, że to skrzyżowanie jest dalej w gestii Generalnej Dyrekcji Krajowej Dróg i Autostrad, myślę że ze strony gminy jak i radnych będziemy dalej interweniowali w GDKiA, żeby tam spowolnić ruch i poprawić bezpieczeństwo – mówił wiceprezydent miasta.

Najlepszym rozwiązaniem byłaby sygnalizacja świetlna na żądanie – zaproponował jeden  uczestników spotkania. Jak na razie nie wiadomo, jakie rozwiązanie będzie zastosowanie w tym miejscu. Będziemy się tej sprawie przyglądać.

Zbyszek Biber

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.