Są oszczędności, mieszkańcy ulicy Ponurego doczekają się remontu

flash Skarżysko

W końcu, po blisko 40 latach mieszkańcy ulicy Majora Jana Piwnika „Ponurego” w Skarżysku-Kamiennej doczekają się przebudowy ulicy. W środę wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski poinformował, że zostały wygenerowane oszczędności poprztargowe i środki na przebudowę ulicy Ponurego zostały już zabezpieczone i w tym roku zostanie zrealizowana.

30 grudnia 2016 r. Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek podpisała listę wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania w 2017 roku ze środków programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2020. Niestety na liście dofinansowanych inwestycji na drogach powiatowych nie znalazły się wnioski złożone przez powiat skarżyski.

– Wierzę, w to, że operatywne działania służb pani wojewody doprowadzą do tego, że w lutym zostaną podpisane porozumienia z powiatami, a w marcu zostaną rozstrzygnięte przetargi. Mam nadzieję, że efektem tego będą oszczędności poprzetargowe i w kwietniu, najpóźniej w maju pani wojewoda zaprosi mnie na podpisanie umowy o dofinansowanie przebudowy ulicy Ponurego – mówił po opublikowaniu listy zakwalifikowanych wniosków starosta skarżyski Jerzy Żmijewski. 

Słowa starosty sprawdziły się. Podczas konferencji prasowej, w której uczestniczyli parlamentarzyści PiS: Maria Zuba i Krzysztof Lipiec oraz Wicewojewoda Andrzej Bętkowski i radny Rady Miasta Marcin Piętak, poinformowano, że inwestycja dotycząca przebudowy ulicy Ponurego zostanie dofinansowana ze środków rządowych.

Inwestycja, która będzie realizowana na ulicy Ponurego to odcinek 2,5 kilometra, koszt inwestycji to blisko 6 milionów złotych (5,6 mln), połowa tych środków 2,8 mln. to środki rządowe z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, pozostałe pieniądze do tej inwestycji wyłożą samorządy skarżyskie, dwa miliony złotych dołożą władze powiatu, 800 tysięcy – władze miasta.

– Jesteśmy tu dzisiaj ponieważ wokół tej inwestycji tak oczekiwanej szczególnie przez mieszkańców tej części Skarżyska narosło troszkę niepotrzebnych emocji i różnych przekłamań, które były przekazywane przez osoby będące w zarządzie Powiatu Skarżyskiego. Wnioski jakie składają samorządy są zbierane przez Urząd Wojewódzki, a następnie budowana jest lista rankingowa. Wnioski rozpatrywane są przez pięcioosobową komisję. Chcę z całą mocą podkreślić, że te decyzje – punktacje, które zostały opracowane, są na tyle obiektywne, że nie ma możliwości jakiejś uznaniowości – podkreślał Andrzej Bętkowski. 

– W sytuacji tej inwestycji, po rozpatrzeniu wniosku przez komisję, inwestycja dotycząca przebudowy ulicy Ponurego znalazła się na 17 miejscu, a 15 wniosków uzyskało dofinansowanie. Wokół tego zaczął się niepotrzebny zgiełk, ale zdawaliśmy sobie sprawę z tego, z doświadczenia z ubiegłych lat, że na tego typu inwestycjach generowane są oszczędności – zaznaczał wicewojewoda.

– W tej chwili z całą pewnością możemy powiedzieć, że takie oszczędności już są wygenerowane i na tą inwestycję to zabezpieczenie będzie. Przebudowa ulicy Ponurego w tym roku zostanie zrealizowana – powiedział wicewojewoda Świętokrzyski Andrzej Bętkowski. 

Z decyzji tej nie kryli zadowoleni mieszkańcy ulicy Ponurego, którzy od lat czekają na remont ulicy.  

– Już blisko czterdzieści lat się tutaj męczymy, wieczny pył, kurz i błoto, gdy wiatr mocniej zawieje tu jest prawdziwa zawierucha, gdy popada deszcz brniemy w błocie po kostki, tak się nie da żyć. W końcu doczekamy się ulicy z prawdziwego zdarzenia – zgodnie mówili mieszkańcy.

Zbyszek Biber

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.