Najważniejsze wydarzenia 2016 roku

Skarżysko

Styczeń

Dryfujące ciało na krze lodu

Tak zaczął się Nowy Rok dla skarżyskich służb. Mieszkaniec miasta zauważył na zalewie Rejów mężczyznę, którego ciało częściowo znajdowało się na lodzie. Głowa przymarznięta była do kry, ubranie, dłonie i twarz pokryte lodem. Dzięki szybkiej akcji udało się go uratować.

Mieszkańcy tracą autobusy

Od nowego roku MKS podjął decyzję o likwidacji  kolejnych linii autobusowych. Mieszkańcy zostali pozbawieni autobusu nr 4, 13, 17.

Darmowa pomoc prawna

Od 4 stycznia powiat skarżyski uruchomił trzy punkty nieodpłatnej pomocy prawnej, dwa w Skarżysku-Kamiennej, jeden w Suchedniowie.

Fałszywi wolontariusze

22 i 24-latek podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy kwestowali do podrobionych puszek. Zebrali przeszło 140 zł. Zostali zatrzymani przez policję.

Nowoczesna komenda

4 stycznia oficjalnie otworzono nowoczesną Komendę Policji w Skarżysku. W skład kompleksu wszedł budynek biurowo-administracyjny, szkoleniowo-garażowy oraz garażowo-gospodarczy. Wszystkie pomieszczenia biurowe zostały wyposażone w nowy sprzęt zarówno biurowy, elektroniczny jak również teleinformatyczny. Do dyspozycji policjantów oddano siłownię oraz krytą strzelnicę.

Zawrzało w Suchedniowie

Rozpoczęły się spotkania w sprawie budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Suchedniowie. Pracownicy szkoły, Rada Rodziców, Społeczny Komitet Budowy Szkoły sprzeciwili się proponowanym przez burmistrza propozycjom reformy oświaty w Suchedniowie, która spowoduje likwidację „jedynki”.

Luty

Pożar z ofiarami

Cztery jednostki straży pożarnej, w tym samochód specjalny podnośnik SH-25 Volvo brało udział w akcji gaszenia pożaru, który wybuchł w mieszkaniu bloku w Suchedniowie.38-letni mężczyzna z ciężkimi poparzeniami, w stanie krytycznym, ale jeszcze przytomny, został przetransportowany przez pogotowie do szpitala. Niestety mężczyzny nie udało się uratować.

Tragedia w bloku przy Rejowskiej

17 lutego, w czteropiętrowym bloku przy ulicy Rejowskiej w Skarżysku-Kamiennej doszło do tragicznego w skutkach pożaru. W mieszkaniu znaleziono dwóch mężczyzn w wieku 40 i 66 lat. Starszy mężczyzna w chwili znalezienia jeszcze żył, niestety mimo reanimacji nie udało się go uratować, młodszy z poparzeniami górnych dróg oddechowych trafił do szpitala. Podczas przeszukiwania mieszkania strażacy natrafili na ciało kolejnego mężczyzny.

Ofiara pożaru 

W środę 24 lutego nad ranem w budynku mieszkalnym przy ulicy Towarowej 112 w Skarżysku-Kamiennej doszło kolejnego, tragicznego w skutkach pożaru. Zginął 91-letni mężczyzna.

Młodzi radni

W Skarżysku-Kamiennej powstała Młodzieżowa Rada Miasta. Inauguracyjne sesja odbyła się 1 lutego.

Marzec

Likwidują III LO

Radni powiatowi zdecydowali, by po 62 latach zlikwidować III Liceum Ogólnokształcące.

Dary dla muzeum

O 103 eksponaty wzbogaciło się Muzeum Orła Białego: pistolet maszynowy Sterling, szpada niemiecka, bagnet wz. 36, nakładka przeciwbłotna do niemieckiego ciągnika Rupenschlepper Ost, maszynka do czyszczenia i polerowania szabel, popiersie cynkowe przedstawiające Karla Georga von Grolmana, pruskiego generała piechoty, fotografie z przysięgi w Częstochowie z 25.11.1934 r. Darczyńcami byli Hubert Pyrkosz, Ludwik Rokicki, Kazimierz Marek Głowacki, Sława Lidtke, Andrzej Relidzyński, Jerzy Nowak, Świętokrzyska Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach.

Rodzinny dramat

Ponad dwie godziny cztery zastępy straży pożarnej prowadziły akcję gaśniczą drewnianego domku w Skarżysku Kościelnym. Działania gaśnicze były utrudnione ze względu na silne zadymienie. Mieszkańców trzeba było ewakuować przez okno. Do skarżyskiego szpitala zabrano trzy osoby – dwie w stanie ciężkim, starszą kobietę oraz 40 – latka, któremu udało się uciec z płonącego budynku.

Kwiecień

W kolejce po świadczenia

1 kwietnia wystartował program 500+. Już od godziny 6 rano niektórzy mieszkańcy Skarżyska stanęli w kolejce przed Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej by złożyć wniosek o świadczenie 500+. Mimo znacznej kolejki, która wychodziła aż na ulicę wszystko szło bardzo sprawnie.

Docenili „dziewiątkę”

Szkoła Podstawowa nr 9 im. ks. prof. Włodzimierza Sedlaka w Skarżysku- Kamiennej została wyróżniona w Ogólnopolskim Programie Wiarygodna Szkoła i dołączyła do Rankingu najlepszych szkół w całym powiecie.SP nr 9 wyróżnienie otrzymała ze względu na osiągnięcie wysokich standardów edukacyjnych, ciekawą bazę oraz zapewnianie dzieciom bezpieczeństwa w szkole.

Awansował

7 kwietnia Komendant Powiatowy PSP bryg. Sylwester Hamera pożegnał się ze skarżyską jednostką. 8 kwietnia objął funkcję Komendanta Miejskiego PSP w Kielcach.

Nowy nadleśniczy

Piotr Fitas został nowym nadleśniczym w Nadleśnictwa Suchedniów.

Kontrabanda w podwoziu

Funkcjonariusze Wydziału Zwalczania Przestępczości świętokrzyskiej izby celnej prowadząc drogowe kontrole celne, na drodze krajowej 42, na terenie powiatu skarżyskiego, zatrzymali busa, w którym było 4030 paczek (80600 sztuk) papierosów różnych marek o wartości ponad 50 tys. bez polskich znaków akcyzy.

Maj

Honorowy Obywatel

Decyzją radnych miejskich Skarżysko-Kamienna zyskało kolejnego Honorowego Obywatela. Został nim Henryk Czech ps. „Śmigły”. Podpułkownik Henryk Czech w latach 1990-1994 pełnił funkcję Radnego Rady Miasta Skarżyska–Kamiennej kandydując z Komitetu Obywatelskiego.

Dbając o bezpieczeństwo

Przeniesiono Miejskie Centrum Monitoringu, które zostało zmodernizowane. Zainstalowano super nowoczesny serwer video wraz z najnowocześniejszym oprogramowaniem do zarządzania miejskimi systemami monitoringu. Wraz z przeprowadzką dokonano szeregu prac modernizacyjnych.

Nowoczesność na torach

10 maja, z udziałem wicemarszałka Jana Maćkowiaka, odbyła się prezentacja wartego blisko 12 milionów złotych, nowoczesnego, trójczłonowego pojazdu szynowego ACATUS PLUS z napędem elektrycznym.

Książka pisarki ze Skarżyska

W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Towarowej odbyło się spotkanie autorskie z Magdaleną Kubasiewicz, mieszkanką Skarżyska,która wydała książkę „Spalić wiedźmę”. Wcześniej napisała opowiadania „Ślepa uliczka”, „Dotknąć nieba”, „Echa zza lustra” i powieści „Spalić wiedźmę”.

Zalało Skarżysko

31 maja, około godziny 14.00 nad powiatem skarżyskim przeszła burza z obfitymi opadami deszczu, część skarżyskich ulic została zalana i nie nadawała się do ruchu. Woda dostała się również na posesje domów i piwnic. Do usuwania skutków nawałnicy zostały uruchomione wszystkie jednostki Straży Pożarnej z terenu powiatu skarżyskiego.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.