Wiwat 3 Maja!!!

flash Skarżysko

Uroczystość rozpoczęła Msza święta za Ojczyznę w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. Po mszy delegacje udały się pod pomnik „Bojownikom o Niepodległości”, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

– Jet to święto niezwykle ważne dla naszego kraju, niezwykle ważne dla demokracji. Dla mnie dla osoby, która od lat pasjonuje się historią szczególnie ważne jest właśnie to święto. Jest to święto demokracji i jedna z najważniejszych dat w historii naszego kraju. Konstytucja 3 Maja uchwalona w 1791 roku wprowadzała dobre rozwiązania dla kraju. Przypomnę, iż jako pierwsza proponowała wdrożenie w życie likwidacji liberum veto, proponowała także pewne instytucje, które były nowe dla prawa polskiego wówczas, a dzisiaj są standardem w każdej demokracji. Konstytucja ta szybko została obalona przez jej przeciwników, ale zapisała się na stałe w historii naszego kraju. Przez wiele wiele lat, inne europejskie kraje wzorowały się właśnie na Konstytucji 3 Maja – mówił prezydent Konrad Kronig.

Po przemówieniu prezydenta historię związaną z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja przypomnieli uczniowie Gimnazjum nr 2, którzy uświetnili obchody programem artystycznym. Młodzież przygotowała program pod bacznym okiem nauczycielek: Małgorzaty Skuzy, Grażyny Gładyś i Małgorzaty Malik. Na zakończenie delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.