Kierunki działań restrukturyzacyjnych Szpitala Powiatowego

Opracowanie programu restrukturyzacyjnego Zarząd Powiatu zlecił wyspecjalizowanej w doradztwie dla podmiotów sektora ochrony zdrowia firmie A.M.G. Finanse Sp. z o.o.Opracowany program odpowiednio wcześniej został skonsultowany z przedstawicielami zarządu i rady powiatu skarżyskiego oraz związkami zawodowymi, kierownictwem i Radą Społeczną Szpitala, przedstawicielami pozostałych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem tworzącym jest powiat skarżyski.

Optymalizacja osobowa i usługowa, optymalizacja kosztów materiałowych i restrukturyzacja finansowa to główne zadania działań restrukturyzacyjnych szpitala. W pierwszym punkcie chodzi głównie o dostosowanie ilości osób pracujących we wszystkich grupach zawodowych do posiadanej bazy łóżkowej. Drugi punkt realizowany będzie przez wdrożenie procesu budżetowania oraz rzetelnie prowadzoną politykę postępowań przetargowych i utrzymywanie niskich stanów magazynowych. Systematyczna realizacja założeń restrukturyzacyjnych w wymienionych obszarach ma wpływać na możliwość generowania większej ilości gotówki na obsługę zobowiązań szpitala, wprowadzenie odpowiedniej polityki zarządzania zobowiązaniami ma pozwolić na obsługę wierzycieli przy zachowaniu płynności finansowej, to główne aspekty restrukturyzacji finansowej.

– Kiedy rozpoczynaliśmy kadencję w 2015 roku, wiedzieliśmy doskonale jako radni, że podjęcie działań mających na celu restrukturyzację w szpitalu będzie dla nas zadaniem koniecznym i priorytetowym. Na początku 2015 roku odbył się audyt w szpitalu, który tak naprawdę pokazał jaka jest sytuacja ekonomiczna tej placówki. Dowiedzieliśmy się jako radni, że praktyką dyrektora szpitala od 2013 roku stało się podpisywanie umów refinansowania zaległych zobowiązań, efektem tego mamy zadłużenie za 2016 9 mln 666 tys. i ponad 2 mln odsetek, a w przyszłym roku ponad 10 mln należność głównej. Miesięcznie szpital na obsługę zadłużenia wydaję milion złotych. Wiosną odbyło się spotkanie radnych z firmą AMG finanse, po tym spotkaniu wszyscy jednomyślnie wypowiedzieli się, że należy powierzyć napisanie programu restrukturyzacji szpitala firmie doradczej – mówiła radna Małgorzata Kwiatkowska.

– Dzisiaj rada powiatu pochyla się nad największym problemem tej kadencji, to jest być albo nie być, sprawa jakości, sprawa funkcjonowania szpitala powiatowego. Sytuacja dnia dzisiejszego nie jest wynikiem dnia wczorajszego, nie jest wynikiem nawet minionego roku, jest wynikiem kilkunastu lat działań, które spowodowały, że jesteśmy w tym miejscu gdzie jesteśmy. W którym miejscu jesteśmy wiemy, olbrzymie zadłużenie, brak płynności finansowej, niewątpliwie jesteśmy pod ścianą – podkreślał radny Roman Wojcieszek.

– Opracowanie programu przez firmę na prawie 250 stronach pokazuje rzetelny obraz szpitala, mam tylko jedno zastrzeżenie, nie tylko ja, że kładzie podstawowy nacisk na sprawy finansowe. W jakiejś mierze jest to zrozumiałe, tylko przy całym szacunku finanse nie są najważniejsze, są bardzo ważne, ale są na drugim miejscu, one korelują się z tym pierwszym podstawowym zadaniem służenia społeczności powiatu i nie tylko jeżeli chodzi o jakość obsługi zdrowotnej. Ten program zawiera bardzo mało, albo wcale nie zawiera tych elementów poprawy jakości usług – podkreślał Roman Wojcieszek.

W programie przygotowanym przez firmę A.M.G. Finanse Sp. z o.o ujęto jeszcze działania polegające na połączeniu trzech ośrodków – Międzyzakładowego Ośrodka Medycyny Pracy w Skarżysku-Kamiennej, Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej-Curie i Obwodu Lecznictwa Kolejowego SP ZOZ, jednak ten fragment zaproponowanego programu restrukturyzacji będzie wyłączony z realizacji.

Poprzedni artykułOrtografia im nie straszna
Następny artykułGrom walczy o scyzoryki

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Walczymy o szybką szprychę dla Skarżyska

Prezydent miasta, Konrad Krönig zainicjował akcję zbierania podpisów poparcia dla uwzględnienia Skarżyska-Kamiennej w projektowaniu tzw. "szybkich szprych", czyli szybkich linii kolejowych łączących...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze