Maluchy jego pasją

Skarżysko

Maluch był pierwszym samochodem, którym jeździł pan Szczepan stąd tak duży sentyment do tych pojazdów. Przejechał nim nie tylko kawał Polski, ale był i za granicą. Z zawodu jest ślusarzem mechanikiem, posiada też papiery mistrzowskie mechanika samochodowego, ukończył kurs spawacza. Teraz ma własny warsztat samochodowy.

– Wraz z kolegą pracowałem w warsztacie samochodowym i właśnie od naprawy maluchów się zaczęło – wspomina. – Kiedy nadszedł czas, kiedy się przestarzały, zaczęły dużo palić, osiągać zbyt małą prędkość, zaczęła się kasacja tych pojazdów. Zastanawiałem się co z tym można zrobić, żeby je jakoś ocalić – podkreśla.

Pierwszym pomysłem było wykonanie kabrioletu. Pomogli panu Szczepanowi koledzy. Trochę czasu im zeszło.

– Z przerobieniem malucha schodzi co najmniej miesiąc. Trochę się trzeba napracować. W sumie zrobiłem 8 kabrioletów, jest też pikap, który jest pługiem. Przerabiałem takiego malucha na kabriolet, który pojechał do Toronto – mówi Szczepan Półtorak. – Pomagają mi w tym Tomek Mameła i Piotr Stasiorowski – dodaje.

Takich kabrioletów pan Szczepan mógłby zrobić więcej, niestety wszystko rozbija się o koszty.

– Każdy zakupiony fiat muszę zarejestrować i płacić OC, nawet jeśli nie jeździ – mówi.

Każdy maluch ma na karoserii umieszczone charakterystyczne logo – pomysł pana Szczepana. Ale nie tylko kabriolety tworzy pan Szczepan. W jego garażu powstał buggy z silnikiem od malucha. Wykonał go wyłącznie na własne potrzeby.

– Kupiłem ramę i dołożyłem części z dużego fiata – tak powstał pierwszy buggy. Robiłem go 3 miesiące. Próbowałem nim jeździć, jest lekki, nie ma licznika, ale z pewnością potrafi rozpędzić się do 100 km/h – mówi pan Szczepan. – Teraz będę robił kolejny, ale typowo na częściach maluchowskich – podkreśla.

Pan Szczepan jest zafascynowały przerabianiem maluchów, śledzi prasę, gdzie inni pasjonaci tworzą z fiatów 126P cuda.

– Z malucha można zrobić prawdziwe cuda – limuzynę, czołg, pikapy. Sam podjąłbym się wykonania czegoś takiego, ale to są koszty – dodaje. – Teraz przerabiam 59-letniego, który chcę podarować wnukowi – dodaje.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.