Za wybitne zasługi dla bibliotekarstwa

Biblioteka wielka i wieczna – taki napis widnieje na medalu, który otrzymała skarżyska biblioteka. Medal ten nadawany jest organizacjom, stowarzyszeniom i instytucjom, za wybitne dokonania lub działalność na rzecz rozwoju bibliotekarstwa i upowszechniania książki w społeczeństwie polskim.

Wręczenie medali odbyło się w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Otrzymując medal skarżyska placówka dołączyła do grona najlepszych w Polsce.

– Jestem dumna, że nasza biblioteka dołączyła do grona najlepszych w Polsce. Dodam jeszcze, że w województwie świętokrzyskim są tylko dwie biblioteki, które otrzymały wspomniany medal – Wojewódzka Biblioteka w Kielcach i nasza w Skarżysku – podkreśla Iwona Kowaleska, dyrektor skarżyskiej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. – Jest nam szczególnie miło, bo w roku 2017 będziemy obchodzić jubileusz 70-lecia miejskiej biblioteki publicznej – dodaje.

Skarżyska biblioteka może pochwalić się wieloma innymi nagrodami i wyróżnieniami. Zdobyła choćby tytuł Biblioteka Roku 2005w I edycji konkursu ogłoszonego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Kielcach, była nominowana do nagrody Biblioteka Roku w II edycji (2006), IV edycji (2009) i VI edycji (2011) konkursu, zdobyła Dyplomy uznania w ramach kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom za lata: 2005, 2007, 2008, 2009, 2012, w latach 2005, 2008 i 2009 Fundacja ABC XXI CPCD przyznała także dla dyrektor Iwony Kowaleskiej Dyplom za życzliwość i wsparcie dla kampanii społecznej. Dużym osiągnięciem dyrektor i całej kadry bibliotecznej, było zdobycie w kwietniu 2013 r. przez Iwonę Kowaleską tytułu: Bibliotekarz Roku 2012 w VIII edycji konkursu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach.

Decyzja o ustanowieniu Medalu została podjęta przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich 26 czerwca 1995 r.
Medal ma kształt okrągły o średnicy 70 mm. Wykonany został z brązu patynowego. Na awersie wyryto otwartą księgę i spo- czywające na niej pióro z ornamentyką lauru, a wokół napis: BIBLIOTHECA MAGNA PERENNISQUE; rewers ma natomiast wyrytą nazwę STOWARZYSZENIE BIBLIOTEKARZY POLSKICH i rok 1917 na rozłożonej karcie. Całość w kolorze złotym.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Walczymy o szybką szprychę dla Skarżyska

Prezydent miasta, Konrad Krönig zainicjował akcję zbierania podpisów poparcia dla uwzględnienia Skarżyska-Kamiennej w projektowaniu tzw. "szybkich szprych", czyli szybkich linii kolejowych łączących...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze