25 lat „dźwigania”

Skarżysko Sport

W gronie amatorów „żelaznego sportu” wyjątkowo intensywnym światłem od 25 lat świeci gwiazda skarżyskiego ortopedy doktora Andrzeja Lulka. Pochodzący z Sandomierza lekarz mieszka w Skarżysku od 1973 roku, a na początku lat 90-tych za namową Żmijewskiego zaczął uprawiać podnoszenie ciężarów i trójbój siłowy, które kontynuuje do dziś (!) mimo zbliżającej się „Siedemdziesiątki”. Przygodę ze sportem zaczynał od kolarstwa i lekkiej atletyki, a wielkie sukcesy zaczął odnosić, gdy większość sportowców kończy już swoje kariery. Urodzony w 1948 roku lekarz  wielokrotnie udowadniał, że właściwie prowadzony trening sprzyja zachowaniu zdrowia i kondycji w każdym wieku.

Pierwszym sukcesem w bogatej karierze Lulka było zdobycie brązowego medalu na rozegranych w 2003 roku w Więcborku Mistrzostwach Polski Weteranów w Podnoszeniu Ciężarów. Debiutant (w wieku 55 lat) zgromadził łącznie 135 kg w swoim pierwszym starciu z wielokrotnymi medalistami i utytułowanymi byłymi zawodowymi sportowcami. Po tym sukcesie Lulek jeszcze kilkakrotnie stawał na podium MP Weteranów, a największym osiągnięciem w tej rywalizacji było zwycięstwo w kategoriach wagowych 85 kg i 94 kg w Puławach w roku 2010 i 2011 podczas Międzynarodowych MP Masters w Podnoszeniu Ciężarów. Doktor Lulek wielokrotnie startował w Kunowie, w rozgrywanym tam Pucharze Gór Świętokrzyskich w Podnoszeniu Ciężarów, gdzie rywalizował z weteranami i seniorami.

Za największy sukces skarżyskiego lekarza można uznać 3 miejsce w rywalizacji seniorów w roku 2010, jak również nieprzerwane pasmo zwycięstw w kategorii weteranów 60-69 lat od 2009 roku do chwili obecnej. Oprócz startowania, doktor Lulek zapewnia w Kunowie opiekę medyczną, a także wielokrotnie bywa Sędzią zawodów. W listopadzie 2017 roku organizator zawodów Prezes Stali Kunów, Stanisław Pożoga, w imieniu Świętokrzyskiego Związku Podnoszenia Ciężarów wręczył Andrzejowi Lulkowi okazały puchar „Dla popularyzatora podnoszenia ciężarów w województwie świętokrzyskim”, który uzupełnił okazałą kolekcję sportowca.

Kolejnym wielkim sukcesem w karierze ortopedy było zwycięstwo w trójboju siłowym podczas VII Letnich Igrzysk Lekarzy, które rozegrano w 2009 roku w Zakopanem. Lulek triumfował w kategorii zawodników liczących ponad 45 lat, będąc najstarszym zawodnikiem turnieju. Startując z młodszymi rywalami zgromadził łącznie 360 kg (przysiad – 120 kg, wyciskanie – 85 kg, martwy ciąg – 155 kg) wygrywając zawody w wieku 61 lat. Po tak znakomitym starcie w gronie lekarzy przyszła pora na zmierzenie się z zawodnikami, którzy uprawiali trójbój siłowy wyczynowo! Również tutaj Lulek „pokazał pazur” walcząc na każdych zawodach do ostatniego podejścia.

Znakomicie zadebiutował w trójboju siłowym zawodników liczących ponad 60 lat, podczas rozegranych w 2010 roku w Kielcach Mistrzostw Polski Weteranów. Startując w kategorii do 82,5 kg Lulek zgromadził 360 kg, co dało mu pierwsze miejsce w kategorii wagowej. W kolejnych latach lekarz popisywał się równie doskonałymi startami, m.in. zajął 3 miejsce w klasyfikacji Open Weteranów +60 lat podczas Pucharu Polski Weteranów w Kielcach. Wielokrotnie udowadniał, że im starszy, tym jest lepszy, ustanawiając po „Sześćdziesiątce” rekordy życiowe w przysiadach (130 kg), wyciskaniu leżąc (85 kg) i martwym ciągu (170 kg).

Z okazji zbliżających się 70-tych urodzin, a także obchodzonego w bieżącym 2018 roku „ćwierćwiecza” dźwigania, życzymy doktorowi Andrzejowi Lulkowi wszystkiego najlepszego, podniesienia wielkich ciężarów i kolejnych minimum 25 lat startów!

Rafał Lipka

2 odpowiedzi na “25 lat „dźwigania”

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.