Romuald Szeremietiew gościł w Skarżysku

Rozmaitości

25 kwietnia w patio Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej gościł dr hab. prof. Akademii Obrony Narodowej – Romuald Szeremietiew, były wiceminister i p.o. minister obrony narodowej. Podczas spotkania z mieszkańcami Szeremietiew wygłosił wykład na temat bezpieczeństwa militarnego Polski.

– Bezpieczeństwo naszego kraju jest uzależnione od czynników od nas niezależnych. To czy będziemy bezpiecznie mieszkać w danym miejscu jest uzależnione od tego czy ktoś z zewnątrz będzie chciał żebyśmy bezpiecznie egzystowali – podkreślał Romuald Szeremietiew.

–   Cały czas Polska opiera strategię bezpieczeństwa narodowego na tym, że otrzyma wsparcie sojusznicze, a wiadomo jak to wyglądało w okresie II wojny światowej. W razie agresji na Polskę państwa NATO udzielą nam wsparcia, jednak nie wiemy jakiego, bo każde z nich ma prawo ustalić jaka to będzie pomoc.Siły Zbrojne RP otrzymają wojskową pomoc, jednak nie wiadomo kiedy i w jakim czasie – zaznaczał.

Gość starał się odpowiedzieć na pytania czy nasze siły zbrojne, zdolności obronne sprawdzą się w realiach, gdyby doszło do konfliktu zbrojnego, czy zawarte porozumienia o sojusze są realną gwarancją naszej niepodległości. Wyjaśniał kiedy zaczyna się konflikt wojenny, że nie muszą być to ataki typowo wojenne z użyciem broni, może to być np. atak cybernetyczny.

– Wszystko wskazuje na to, że Siły Zbrojne RP nie będą w stanie obronić granic państwa. Nie wiemy w jakim czasie otrzymamy wsparcie NATO , można założyć, że zanim otrzymamy pomoc, część naszego terytorium będzie już okupowana przez agresora.

Zadaniem MON jest opracowanie takiej koncepcji, obrony, która będzie pokazywała nieprzyjacielowi, że nas zająć, pokonać się nie da.

Naszym systemem powinien być powszechny system obrony terytorialnej, rozwiązania defensywne, powodują działania asymetryczne – mówił Szeremietiew.

Z.B

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.