Starają się o mandaty poselskie

Oświata

– Temat bardzo ważny i bardzo trudny do zrealizowania w ramach projektu edukacyjnego, dlatego wszyscy musimy im kibicować – podkreśla Piotr Kardyś, nauczyciel historii.

– Ogłaszany jest kurs na takie projekty, którego celem jest kwalifikacja do sejmu dzieci i młodzieży. Szukałem takich uczniów, którzy chcą robić mają pomysły,  interesują się historią lokalną. Jakub i Krystian doskonale się do tego nadają. To są rzeczy zarówno proste i trudne, trzeba iść do Urzędu Miasta porozmawiać, popytać, zrobić z ludźmi ankiety, a nie każdy się do tego nadaje – mówi Piotr Kardyś. 

– Pierwszym etapem było zdobycie informacji w urzędzie miasta Skarżysko-Kamienna i w starostwie powiatowym o istnieniu takich miejsc w naszej lokalnej przestrzeni publicznej. Okazało się, że w nazewnictwie oficjalnym zostały one wyeliminowane – mówi Jakub Ciesielski. 

– Drugi etap to określenie miejsca, które było kiedyś z taką symboliką związane i tu nastąpił przełom, pierwszy sukces! Skwer u zbiegu ulic Legionów i Niepodległości, gdzie stał radziecki czołg T-34, symbol sowieckiej dominacji nad Polską i Europą Środkową. W trzecim etapie trzeba podać podać informację o tymże miejscu i przeprowadzić ankiety wśród społeczności szkolnej i w okolicy badanego miejsca nt. jego przeszłości i ewentualnej zmiany takiej tradycji. Etap IV to zainteresowanie tym problemem i pomysłem na upamiętnienie miejsca – zaznacza Piotr Kardyś.

– Piąty etap to zaproponowanie jego nazwy i sposobu zagospodarowania. Według nas skwer mógłby nosić nazwę Różanego, w myśl piosenki „Rozkwitały pąki białych róż” (Białe róże), i symbolizować powracającego z wojny polskiego wiarusa (bądź czekającą na niego dziewczynę – kobietę-Polskę?), mógłby też nosić nazwę Żołnierzy Wyklętych, lub inną, ustaloną w ramach konsultacji społecznych – mówi Krystian Szczygieł.

W centralnej części, na miejscu obecnego betonowego podestu – pozostałości po radzieckim czołgu, mógłby stać pomnik lub instalacja plastyczna symbolizująca taką tematykę, całość mogłaby być obsadzona różami, posiadać miejsca do odpoczynku wśród kwiatów – zaznacza.

– Jest to miejsce obecnie zaniedbane i niezagospodarowane, zatem jego rewitalizacja przyniesie ewidentne korzyści całej społeczności miasta i może stać się jego ozdobą, widoczną dla wszystkich mieszkańców i przyjezdnych – podkreśla Piotr Kardyś.

– Nasza rola na razie się kończy, nie mamy realnej władzy i możliwości aby to zdanie wykonać, opinia publiczna musi się tym zainteresować, ewentualnie przy pomocy radnego Adama Cioka, który może zaproponować realizację projektu na radzie miasta, porozmawiać z prezydentem. Jeśli otrzymamy zgodę od władz będziemy ten projekt realizować, to może potrwać nawet kilka miesięcy, finalna realizacja tego projektu nie jest warunkiem koniecznym, aby Ci dwaj młodzi chłopy otrzymali mandaty poselskiego – zaznacza Kardyś.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.