Mundurowi z ZSTM pojadą na Zlot do Żagania

Oświata

Uczniowie klasy mundurowej Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych ze Skarżyska-Kamiennej zdobyli pierwsze miejsce na Wojewódzkich Zawodach Sportowo-Obronnych  klas mundurowych z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Zawody odbyły się na strzelnicy KWP w Kielcach oraz na terenie przyległego Stadionu Leśnego. Organizatorem zawodów był Wojewódzki Sztab Wojskowy oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach.

Głównym celem imprezy było wyłonienie najlepszej szkoły ponadgimnazjalnej, która będzie reprezentować województwo świętokrzyskie w IV Centralnym Zlocie Klas Mundurowych  – Żagań 2018.

O tygodniowy wyjazd na zlot rywalizowało 9. drużyn m.in. z Kielc, Skarżyska, Końskich, Opatowa, Sandomierza, Staszowa, Wodzisławia i Ostrowca Świętokrzyskiego.

Drużyny musiały wykonać zadania w czterech konkurencjach: bieg zespołowy na dystansie 3000 m, z pokonaniem przeszkód oraz wykonaniem na punktach kontrolnych określonych zadań, tj: ewakuacja poszkodowanych z pola walki na dystansie 100m, przenoszenie skrzynek z amunicją na dystansie 50m, przepchnięcie samochodu wojskowego średniej ładowności (STAR 944) na dystansie 30m.

Drugą konkurencją było strzelanie z karabinka sportowego 5,6 mm kbks w postawie leżąc do tarczy o wymiarach 154,4/112,4 mm z odległości 50m. Składanie i rozkładanie karabinka 7,62 mm kbk AK na czas, to kolejna konkurencja, z którą musieli się zmierzyć uczestnicy zawodów. Ostatnim zdaniem jakie musieli wykonać był rzut   granatem RG-42 do celu z odległości 20m.

– Uczestnicy zawodów stanęli  przed niełatwym wyzwaniem. Trzeba było wykazać się nie tylko kondycją fizyczną, wytrzymałością czy siłą, ale też dużą wiedzą i szeregiem umiejętności, jak choćby precyzja czy opanowanie – podkreśla opiekun uczniów ZSTM Jarosław Sosnowski

Chłopcy z Mechatronika najlepsi !!!

Wszystkie drużyny  w pocie czoła starały się sprostać zadaniom. Największymi umiejętnościami, wytrzymałością, poświęceniem, wolą działania i dzielnym znoszeniem niewygód podczas wykonywania zadań popisała się drużyna innowacji wojskowej Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych, która po zaciętej i morderczej walce uzyskała pierwsze  miejsce, ze znaczną przewagą punktów. To właśnie reprezentacja uczniów ZSTM będzie reprezentować województwo świętokrzyskie na szczeblu centralnym.

Orp. Zbyszek Biber

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.