Misterium Męki Pańskiej ze świętym Ojcem Pio

Rozmaitości

W piątek, 30 marca, w Suchedniowie już po raz szósty odbyło się Misterium Drogi Krzyżowej, w tym roku ze św. Ojcem Pio oraz Liturgia Męki Pańskiej. W role biblijnych postaci wcielili się członkowie grup, działających przy parafii pod wezwaniem świętego Andrzeja Apostoła w Suchedniowie. Misterium jest dla mieszkańców symbolicznym początkiem świąt wielkanocnych.

  Misterium zostało przygotowane przez ks. Wojciecha Marchewkę. Misterium to nie tylko inscenizacja, widowisko, ale przede wszystkim okazja do głębszego rozważenia ostatnich chwil życia, męki, śmierci Jezusa Chrystusa oraz przygotowanie do świąt Wielkiej Nocy.

Uroczystość, wpisana w Triduum Paschalne, zgromadziła kilkuset mieszkańców miasta. Droga Krzyżowa została odegrana w świątyni. W rolę Jezusa Chrystusa  wcielił się Szymon Lech, Ojca Pio odegrał Andrzej Barański.

Przez aktorów zostały odegrane poszczególne stacje, ilustrowali to co się działo z Jezusem Chrystusem podczas jego drogi krzyżowej. Wszystko było wypełnione duchowością średniowiecza, nie zabrakło śpiewu chorału gregoriańskiego w języku łacińskim oraz modlitwy Ojcze Nasz, również w języku łacińskim, parafianie otrzymali teksty z fonetyczną wymową modlitwy Pater noster.

Po przedstawieniu Męki Pańskiej w świątyni rozpoczęły się obrzędy Wielkiego Piątku.

Zbyszek Biber

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.