Zapomniany pomnik na Baranowskiej Górze

Pomnik ku czci poległych Bojowników za wolność Polski, który znajduje się na Górze Baranowskiej między Suchedniowem i Skarżyskiem powstał   z inicjatywy Koła ZBoWiD w Suchedniowie, przy pomocy Zarządu Oddziału w Skarżysku-Kam., Zarządu Miejskiego w Suchedniowie i zakładów pracy w  1973 roku.

Na pomniku znajduje się tablica z napisem  „Poległym w walce z hitlerowskim okupantem o wyzwolenie narodowe i społeczne w XXX rocznicę Ludowego Wojska Polskiego – Społeczeństwo Suchedniowa i Skarżyska-Kamiennej.

Podczas budowy drogi ekspresowej E-7 w 2009 roku  firma  budująca trasę  przeniosła  pomnik poległych żołnierzy o kilkadziesiąt metrów, zgodnie z nowym przebiegiem drogi. Stojący na Górze Baranowskiej między Suchedniowem i Skarżyskiem. Pomnik ma przypominać  przejeżdżającym kierowcom o poległych na Górze Baranowskiej partyzantach Armii Krajowej.
Niestety pomnik od lat stoi i niszczeje, jest zaniedbany,  a otoczenia pomnika na Górze Baranowskiej razi przejeżdżających kierowców i rowerzystów .
– Pomnik jest ogrodzony płotkiem, którego pokryła rdza, część jest zarośnięta krzakami, na pomniku walają się potłuczone znicze i butelki. Aż żal patrzeć jak dbamy o miejsca pamięci, wystarczy tylko trochę chęci i pracy, żeby to miejsca wyglądało tak jak powinno. Nie wiem, kto sprawuje pieczę nad tym pomnikiem, ale są harcerze i inne instytucje, które mogłyby zadbać o to miejsce -pisze Czytelnik.

Zbyszek Biber

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Walczymy o szybką szprychę dla Skarżyska

Prezydent miasta, Konrad Krönig zainicjował akcję zbierania podpisów poparcia dla uwzględnienia Skarżyska-Kamiennej w projektowaniu tzw. "szybkich szprych", czyli szybkich linii kolejowych łączących...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze