W Michiniowie odbyły się Zażynki

flash Okolice

Czas zakończenia żniw wypada w święto Wniebowzięcia Najświętszej Panny, zwane też dniem Matki Boskiej Zielnej. W dzisiejszych czasach mało kto pamięta o dawnym słowiańskim zwyczaju samego rozpoczynania zbioru plonów, który nazywano zażynkami. W sobotę, 25 sierpnia, zwyczaj ten przypomniało Stowarzyszenie „Michniowianie” działające przy Centrum Kształceniowo-Integracyjnym w Michniowie , które zorganizowało imprezę pod nazwą „Zażynki”.

  

Zażynki to słowiański obyczaj ludowy związany z rozpoczęciem żniw. Niewiele dziś wiemy o tym, jak dokładnie mógł on wyglądać wśród dawnych Słowian, jednak liczne rytuały pozostałe w kulturze ludowej pozwalają twierdzić, że bez wątpienia nasi praojcowie do rozpoczęcia żniw musieli podchodzić w sposób wyjątkowy — ze szczególnym poszanowaniem dla ziemi, która dla prostego człowieka była od zawsze karmicielką, a przez to też matką.

Zanim scenie „Pod Dębem” odbyły się występy zaproszonych zespołów licznie zebrani mieszkańcy gminy Suchedniów mieli okazję zobaczyć obrzęd pn. Zażynki w wykonaniu  członków zespołu „Michniowianie”. Scenariusz do obrzędu napisał Szczepan Królikowski.

Później na scenie zaprezentowali się: Chór Kameralny Quodlibet ze Wzdołu, który zaśpiewał znane hity muzyki pop w opracowaniu chóralnym, Świętokrzyskie Jodły, zespoły Skokotliwli, Zagórzanki, Wilkowianie, Wzdolskie Kołowrotki, Michniowianie, i  Kumotry. Ponadto odbył się konkurs „Strach na wróble”, zabawa taneczna. Dla uczestników imprezy przygotowano pyszne  jadło świętokrzyskie.

Zbyszek Biber

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.