Uroczystości w Mroczkowie

Okolice

W niedzielę, 4 lutego, w Mroczkowie odbyły się uroczystości upamiętniające 71. rocznicę mordu dokonanego przez UB ma Marianie Jandule – żołnierzu AK oraz 74. rocznicę pacyfikacji rodzin Janasów i Dobrowolskich dokonanej przez Niemców, a także poległych w walce partyzantów „Robota” Zygmunta i Stefana Majewskich. Organizatorami uroczystości byli: Zarząd Koła Światowego Związku Żołnierzy AK „Szaracy” w Skarżysku-Kamiennej oraz Wójt Gminy Bliżyn.

Uroczystości rozpoczęły się przy mogile Janasów i Dobrowolskich, gdzie zebrani złożyli wiązanki i zapalili znicze. Genowefa Piotrowska wspominała Feliksa Janasa i jego rodzinę, opowiadając o tych tragicznych wydarzeniach, do wspomnień dołączyła również Elżbieta Frejowska. Później uczestnicy uroczystości przenieśli się do kościoła w Mroczkowie, gdzie została odprawiona msza w intencji poległych, mszę sprawował ks.proboszcz  Krzysztof Sieczka.

W uroczystościach udział wzięły  poczty sztandarowe XIII Korpusu Świętokrzyskiego Polskich Drużyn Strzeleckich, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej ze Skarżyska-Kamienne, Szkoły Podstawowej w  Mroczkowie  oraz OSP Mroczków.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości udali się pod tablicę upamiętniającą śmierć Mariana Janduły, gdzie również złożono kwiaty i zapalono znicze..

W uroczystościach wzięli udział m.in. wójt gminy Mariusz Walachnia, wiceprzewodniczący rady gminy Jacek Krzepkowski, radny powiatowy Mieczysław Bąk, radna Monika Gruszczyńska, prezes OSP Jan Sztab.

Z.B

Dodaj komentarz