Uroczystości w Mroczkowie

Okolice

W niedzielę, 4 lutego, w Mroczkowie odbyły się uroczystości upamiętniające 71. rocznicę mordu dokonanego przez UB ma Marianie Jandule – żołnierzu AK oraz 74. rocznicę pacyfikacji rodzin Janasów i Dobrowolskich dokonanej przez Niemców, a także poległych w walce partyzantów „Robota” Zygmunta i Stefana Majewskich. Organizatorami uroczystości byli: Zarząd Koła Światowego Związku Żołnierzy AK „Szaracy” w Skarżysku-Kamiennej oraz Wójt Gminy Bliżyn.

Uroczystości rozpoczęły się przy mogile Janasów i Dobrowolskich, gdzie zebrani złożyli wiązanki i zapalili znicze. Genowefa Piotrowska wspominała Feliksa Janasa i jego rodzinę, opowiadając o tych tragicznych wydarzeniach, do wspomnień dołączyła również Elżbieta Frejowska. Później uczestnicy uroczystości przenieśli się do kościoła w Mroczkowie, gdzie została odprawiona msza w intencji poległych, mszę sprawował ks.proboszcz  Krzysztof Sieczka.

W uroczystościach udział wzięły  poczty sztandarowe XIII Korpusu Świętokrzyskiego Polskich Drużyn Strzeleckich, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej ze Skarżyska-Kamienne, Szkoły Podstawowej w  Mroczkowie  oraz OSP Mroczków.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości udali się pod tablicę upamiętniającą śmierć Mariana Janduły, gdzie również złożono kwiaty i zapalono znicze..

W uroczystościach wzięli udział m.in. wójt gminy Mariusz Walachnia, wiceprzewodniczący rady gminy Jacek Krzepkowski, radny powiatowy Mieczysław Bąk, radna Monika Gruszczyńska, prezes OSP Jan Sztab.

Z.B

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.