„Weekend Cudów” w Suchedniowie – 16. rodzin otrzymało paczki

Weekend Cudów, czyli wielki Finał XVIII edycji Szlachetnej Paczki odbył się w ubiegłą  niedzielę Suchedniowie.

Ponad 16 tysięcy rodzin włączonych do projektu otrzymała mądrą i konkretną pomoc. Szlachetna Paczka to jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce. Istnieje od 2001 roku i jest jedynym na świecie systemem pomocy bezpośredniej, który łączy ogromną skalę działania z tym, że konkretny człowiek wciąż pomaga w nim konkretnemu człowiekowi.

W niedzielę, 9 grudnia, w Suchedniowskim Ośrodku Kultury „Kuźnica” odbyła się Gala Finałowa Szlachetnej Paczki, którą poprowadziła Katarzyna Michta-Połeć.

Akcja Szlachetna Paczka w Suchedniowie działa od pięciu lat. Liderem rejonu Szlachetnej Paczki w Suchedniowie od dwóch lat jest Izabela Paszkowska. W tym roku paczki trafiły do 16. rodzin z terenu gminy Suchedniów i Łączna.W suchedniowskim sztabie Szlachetnej Paczki pracowało ośmiu wolontariuszy.

– Szlachetna Paczka to jedna z najbardziej znanych projektów prowadzone przez Stowarzyszenie Wiosna z Krakowa. Pierwszym etapem jest powołanie lidera i wybranie rejonu działania. Zwykle odbywa się to już w sierpniu, osoba która podejmuje się tej roli zaczyna działać, nawiązywać współpracę z instytucjami, władzami  samorządowymi aby dalej razem nieść pomoc – mówiła Izabela Paszkowska.

– Drugi etap to pozyskiwanie historii rodzin, docieramy do tych rodzin, które są naprawdę najbardziej w potrzebie. Pomagamy im poprzez dobroć innych. Do projektu włączane są rodziny ze względu na różne kryteria. Jest to niepełnosprawność, choroba, nieszczęście (pożar, powódź), jest również kryterium dochodowe. W tym roku wynosi no 500 zł na członka rodziny, w przypadku osoby samotnej jest to 600 zł – zaznaczała liderka rejonu.

– Kolejnym etapem naszej pracy jest szukanie wolontariuszy, bez nich projekt nie działa, byłyby niemożliwy. To oni są osobami, które w trudzie, wysiłku i znoju idą do rodzin, przeprowadzają ankiety, które później muszą wpisać do systemu. Wszystko to wymaga dużo trudu, ale gdy przychodzi weekend cudów, wszystko to niknie – podkreśla Izabela Paszkowska.

– Od listopada odwiedzamy rodziny, później otwierana jest baza, wówczas ktoś po drugiej stronie internetu czyta opis rodziny, w opisach nie są podawane dane osobowe rodzin.  Opisywana jest ogólna sytuacja i na tej podstawie darczyńca organizuje pomoc – mówiła podczas Gali Izabela Paszkowska.

– Paczka to jest jedno opakowanie, to kilkadziesiąt paczek, które trzeba przewieść samochodami, jest to trudne logistyczne przedsięwzięcie, ale co roku się udaje, nigdy rodzina, która jest wciągnięta do systemu nie zostaje bez pomocy. Ostatni etap to weekend cudów, kiedy paczki trafiają do rodzin – zaznacza pani Izabela.

Podczas finałowej liderka rejonu Izabela Paszkowska wręczyła wolontariuszom podziękowania. Uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej nr 3 w Suchedniowie wykazali się pięknym gestem, zrezygnowali z Mikołajek, by w ten sposób zebrać blisko 400 złotych i przekazać te środki na paczki. Przedstawiciele klasy również otrzymali podziękowania podczas uroczystej Gali. Na scenie wystąpiły przedszkolaki oraz zespół Kumotry z grupą wokalną z Ostojowa.

Zbyszek Biber

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Walczymy o szybką szprychę dla Skarżyska

Prezydent miasta, Konrad Krönig zainicjował akcję zbierania podpisów poparcia dla uwzględnienia Skarżyska-Kamiennej w projektowaniu tzw. "szybkich szprych", czyli szybkich linii kolejowych łączących...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze