Święto kolejarzy w Skarżysku Kościelnym

W niedzielę, 28 października, odbyła się uroczystość kolejarska z okazji 107. rocznicy wybudowania kapliczki w Skarżysku Kościelnym przez kolejarzy oraz 100- lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej  w kościele pw. Św, Trójcy w Skarżysku-Kościelnym, którą odprawił ksiądz Sławomir Płusa. Uczestnicy nabożeństwa modlili się w intencji kolejarzy.  W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz gminy  z wójtem Zdzisławem Woźniakiem i przewodniczącą Rady Gminy Marzeną Piętak na czele, kolejarze, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy gminy.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli pod krzyż ufundowany w 1911 roku przez kolejarzy, gdzie odśpiewano hymn państwowy, całość poprowadził Szymon Płusa, który podziękował wszystkim za przybycie, a w szczególności ks. Sławkowi za piękną homilię i kazanie. Minutą ciszy uczczono wszystkich kolejarzy, wojskowych i ich rodziny, którzy odeszli.  Delegacje z gminy oraz sołectw  zapaliły pod krzyżem znicze.

Ostatnim akcentem uroczystości  było spotkanie koleżeńskie w świetlicy wiejskiej. uświetnione przez występ Zespołu Pieśni, Tańca i Rozrywki „Romano”. Przewodnicząca rady gminy Marzena Piętak, podkreślała, że kolejarz to nie zawód, ale ważna i społecznie odpowiedzialna misja.

Święto Kolejarzy przypada 25 listopada. Ich patronem jest św. Katarzyna Aleksandryjska.

Zbyszek Biber

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej oferuje mieszkańcom powiatu skarżyskiego profilaktyczne, bezpłatne badania kolonoskopowe wraz ze znieczuleniem oraz konsultacją gastroenterologiczną. Szpital jest bowiem partnerem...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze