IV Kiermasz Wielkanocny w Łącznej

Gorące tematy Łączna

Palmy, pisanki, stroiki, pyszne wielkanocne dania można było podziwiać na VI Kiermaszu Wielkanocnym, który odbył się w ubiegłą niedzielę, w Łącznej. Towarzyszył mu konkurs na tradycyjną potrawę wielkanocną. Zgłoszono 12 potraw z trzech powiatów.

Kiermasz Wielkanocy zorganizowało Koło Gospodyń Wiejskich „Łącznianie”. Patronat nad nim objęli Jerzy Żmijewski, starosta powiatu skarżyskiego i Romuald Kowaliński, wójt gminy Łączna. Była to okazja nie tylko do podziwiania świątecznych ozdób, ale także ich zakupu, a co najważniejsze degustacji lokalnych potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z gmin Łączna, Wąchock, Górno, Masłów.

Podczas kiermaszu prezentowane było rękodzieło wykonane przez koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, uczniów i osoby indywidualne z gmin powiatu skarżyskiego, kieleckiego i starachowickiego.

Nie da się ukryć, że każdemu ślinka ciekła patrząc na wspaniałe wielkanocne potrawy. Babki i babeczki wielkanocne, pasztety, serniki, jajka faszerowane – te i wiele innych potraw można było posmakować.

Oceny potraw pod kątem smaku, sposobu prezentacji i związku z tradycją dokonało jury, w skład którego weszli wójt gminy Łączna Romuald Kowaliński, Bogusława Krawczyńska, członek Zarządu Powiatu Skarżyskiego, Alicja Miernik,  skarbnik gminy Łączna i przedstawiciel ŚODR Modliszewice Jolanta Krupa.

Wybór nie był łatwy, ponieważ wszystkie potrawy były pyszne. Trzy pierwsze miejsca zajęły kolejno: 1. Koło Gospodyń Wiejskich Gózd (Faszerowane żebro). 2.  Koło Gospodyń Wiejskich „Brzezińanki”(Klops świąteczny z jajkiem, chrzanem i ćwikłą). 3. Koło Gospodyń Wiejskich Skorzeszyce (Pasztet wielkanocny z królika).

Wyróżnienia otrzymali: KGW z Woli Jachowej (Kurczak wielkanocny faszerowany), KGW Ekobabki (Sakiewki z królikiem popijany żurem wielkanocnym na zakwasie orkiszowym), KGW „Aktywne Kobiety (Wielkanocna zupa chrzanowa), KGW „Zagórzanki” (sałatka), KGW Zaskale Danuta Krzciuk (Szynka pieczona z miodem), KGW „Łącznianie” (Żur wielkanocny), KGW  „Kopcowianki” (Wiejskie wyroby, półmisek wielkanocny) , KGW w Ratajach (Sosy do jaj i wędlin), Wąchock Stowarzyszenie „Przyjazna Wieś Rataje” (Schab w sosie chrzanowym). Nagrody ufundował wójt gminy Łączna oraz LGD Wokół Łysej Góry.

– Gratuluje wszystkim uczestnikom kiermaszu wielkanocnego, że podtrzymujecie tradycję, bo to jest istotne i ważne ze społecznego punktów widzenia, z tego, że kochamy to co robiły nasze babcie, nasze prababcie. Chodzi o to, żeby te tradycje kultywować, bo naród będzie wtedy, kiedy będzie pamiętał o swojej historii i będzie kultywował tradycję naszych przodków – mówił Jerzy Żmijewski, starosta skarżyski.

– Wszystkie potrawy wielkanocne zapewne są znakomite, włożyliście państwo wiele trudu i pracy, wszystkie stroiki są przepiękne – podkreślał starosta.

– Stoiska są przepiękne, zawsze jestem zauroczona tymi stoiskami, cieszymy się bardzo. Z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych chciałabym życzyć radosnych, spokojnych świąt w gronie rodzinnym u przyjaciół, dużo zdrowia, słońca, spokoju. Wszystkiego najlepszego – powiedziała Bogusława Krawczyńska.

Zbyszek Biber

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.