Uczcili 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Bliżyn Gorące tematy

W czwartek, 3 maja mieszkańcy gminy Bliżyn uczcili 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny odprawionej w Kościele Św. Ludwika w Bliżynie. Dalsza część uroczystości miała miejsce pod pomnikiem ofiar II wojny światowej, gdzie delegacje szkół, kombatantów, strażaków,   i gminy Bliżyn złożyli wiązanki kwiatów.

Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli  pod pomnik ofiar II wojny światowej, gdzie przybyłych powitałaKatarzyna Skarus, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury „Zameczek” w Bliżynie. Po odśpiewaniu hymnu państwowego delegacje kombatantów. Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Bliżyn, szkół oraz władz samorządowych złożyły wiązanki kwiatów. Okolicznościowe przemówienie wygłosił  wójt gminy Bliżyn Mariusz Walachnia.

– Zgromadziliśmy się dziś, podobnie jak w poprzednich latach, aby uczcić rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej europejskiej konstytucji, która została opracowana przez najświatlejsze umysły doby oświecenia, przez ludzi, którym na sercu leżało dobro Ojczyzny – mówi Mariusz Walachnia, wójt gminy Bliżyn.

– Przychodząc tu dajecie wyraz patriotyzmu i przywiązania do wartości zawartych w treści majowej Konstytucji. Wartości te mają charakter uniwersalny i ponadczasowy, wzorowały się na nich miliony Polaków w kraju i za granicą. Również teraz powinniśmy czerpać z niej to, co najcenniejsze – podkreślał wójt.

– Konstytucja 3 Maja była na ówczesne czasy przykładem dla całego świata, jej rozwiązania były prekursorskie, na których w późniejszych czasach wzorowały się  inne państwa. Celem ustawy było wyzwolenie się z pod obcej zależności, a drogą to tego było stworzenie trwałego, sprawnego i praworządnego organizmu państwowego – podkreślał Mariusz Walachnia,

Zbyszek Biber

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.