Zespół Pieśni i Tańca „SORBIN” na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru na Węgrzech

Gorące tematy Kultura

Pod koniec lipca br. Zespół Pieśni i Tańca „SORBIN” wraz z kapelą w składzie: Dariusz Figarski (akordeon), Ryszard Kucewicz (bębenek) i Edward Orłowski (skrzypce) wzieli udział  w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru na Węgrzech w Gminie Iliny w ramach Programu ” Europa dla obywateli „. 

Gminę Bliżyn reprezentowała radna Rady Gminy Halina Fidor, które  jednocześnie pełni funkcję kierownika zespołu z Sorbina. W tym roku obchodzono 10 – lecie Festiwalu Pierogów. Odbyły się także pierwsze Dożynki Gminne połączone z barwnym korowodem i prezentacją wieńców dożynkowych, oczywiście nie mogło zabraknąć wieńca z Sorbina, który wykonała twórczyni ludowa Janina Kołek.
 Celem wizyty była kontynuacja Programu, prezentacja tradycyjnych potraw, poznanie kultur i tradycji naszych gmin partnerskich oraz występy artystyczne zespołów ludowych. Oprócz  delegacji  z gminy Bliżyn w Festiwalu Folkloru uczestniczyły delegacje z Czech, Słowacji, Łotwy, Włoch oraz Węgier.
Podczas 10 edycji Festiwalu Pierogów zespół z Sorbina zajął III miejsce, a stoisko z potrawami regionalnymi uznane zostało za najlepsze.
Podczas trwania Festiwalu na scenie prezentowały się zespoły folklorystyczne z zaprzyjaźnionych krajów, grupy taneczne oraz zespoły Disco. Oczywiście zagrał i zaśpiewał też Zespół Pieśni i Tańca „SORBIN”, który zaprezentował  suitę świętokrzyską,   w dalszej części uroczystości zaprosił publiczność do wspólnej zabawy przy wiązance pieśni i tańców z regionu świętokrzyskiego. Zespół miał również okazję poznać nowy taniec Zumbę, który w ich wykonaniu, w strojach ludowych, za pewno na długo zapadnie w ich pamięci.
Wizyta na Węgrzech to nie tylko występy, ale również zwiedzanie kraju,  członkowie zespołu odbyli wycieczkę do miejscowości Vac nad Dunajem, gdzie odbyło się spotkanie z ks. biskupem Mikloszem Beer i zwiedzanie Katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Michała Archanioła oraz zwiedzanie Pałacu Królewskiego w Gödöllő – rezydencji cesarza Franciszka Józefa oraz jego małżonki Elżbiety.
Tradycyjnie odbył się bieg terenowy z przeszkodami, zwany „Brutalnym Maratonem” , w którym udział wziął  członek Zespołu Ludowego „SORBIN” Zygmunt Wiśniewski.  W biegu na dystansie 7 km w kategorii mężczyzn powyżej 70 r.ż. zajął drugie miejsce.

Opr Zbyszek Biber

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.