Szkolenia z obsługi defibrylatora

Gorące tematy Rozmaitości

Miejskie Centrum Kultury to pierwsza miejska placówka, która wyposażona została w automatyczny zewnętrzny defibrylator. Kolejne urządzenia, które służą ratowaniu życia w przypadku nagłego zatrzymania krążenia, wkrótce pojawią się w obiektach Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji oraz w Zespole Szkół Publicznych nr 1. Na początku kwietnia w MCK odbyło się szkolenie z obsługi defibrylatora. W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele MCK i MCSiR.

Przypomnijmy, że zgodnie z zapowiedziami władz miasta, defibrylatory AED w ciągu najbliższych dwóch lat mają pojawić się w tych miejskich placówkach i instytucjach, z których codziennie korzysta wiele osób. Pierwszy miejski defibrylator pojawił się w marcu w Miejskim Centrum Kultury. Dwa kolejne wkrótce pojawią się w obiektach Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji: na basenie i na hali sportowej, a następnie w Zespole Szkół Publicznych nr 1.

4 kwietnia w MCK odbywało się szkolenie z udzielania pomocy przy użyciu defibrylatora AED, prowadzone przez ratownika z Projektu AED. W spotkaniu udział wzięli m.in. pracownicy MCK, MCSiR, przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W szkoleniu uczestniczył także Krzysztof Myszka, zastępca prezydenta miasta. W planach są kolejne szkolenia – tym razem ogólnodostępne dla zainteresowanych mieszkańców (o terminach spotkań będziemy informowali).

Przypomnijmy, że defibrylator to urządzenie do ratowania życia w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Urządzenie jest proste w obsłudze. Po uruchomieniu defibrylator wydaje polecenia głosowe, dzięki którym osoba udzielająca pomocy prowadzona jest „krok po kroku”.

Gdzie znaleźć defibrylator w MCK?

Defibrylator AED znajduje się w specjalnej skrzynce umieszczonej w holu głównym MCK, naprzeciwko recepcji. MCK otwarte jest przez siedem dni w tygodniu, od godziny 8.00 do 24.00.
– Warto mieć wiedzę, gdzie znaleźć urządzenie, ponieważ służy ono ratowaniu ludzkiego życia, a jak wiemy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia decydujący jest czas, w jakim pomoc zostanie udzielona. Defibrylator jest prosty w obsłudze i każdy – nawet bez odpowiedniego przygotowania – może go użyć. Ponieważ pracownicy MCK są przeszkoleni z obsługi defibrylatora, w razie potrzeby o pomoc w jego użyciu można poprosić właśnie któregoś z pracowników, obecnych na miejscu – mówi Katarzyna Michnowska-Małek, dyrektor MCK w Skarżysku-Kamiennej.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.