Ruszyły matury, blisko 500 uczniów przystąpiło do egzaminów

Gorące tematy Oświata

W piątek, 4 maja, absolwenci szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce przystąpili do egzaminu dojrzałości. Pierwszym egzaminem był język polski. W powiecie skarżyskim do matury przystąpiło 498 uczniów.

W Skarżysku-Kamiennej do egzaminu maturalnego przystąpiło kilkuset absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, m.in.: I Liceum Ogólnokształcącego, II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych i Zespołu Szkół Samochodowo-Usługowych.

Tegoroczni absolwenci liceum ogólnokształcących i techników do 23 maja, przystąpią w sumie do trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym (język polski, obcy i matematyka) oraz dwóch ustnych (język polski i obcy). Maturzyści będą musieli również przystąpić do jednego egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym (m.in. fizyka, chemia, biologia, wiedza o społeczeństwie).  Ta część egzaminów jest punktowana, w przypadku uzyskania przez ucznia 0 pkt, ten zda maturę i otrzyma świadectwo dojrzałości, jednak ze słabszym wynikiem. Wynik ten jest brany jest pod uwagę przy ubieganiu się na studia wyższe, warto więc uzyskać jak najwięcej punktów.

Artur Jackowski – I LO im.J.Słowackiego

Uważam, że temat jakim była \\\”Lalka\\\” był bardzo w porządku, bardzo mi pod pasował, bo przerabiałem tą lekturę, dużo było tekstów, które każdy z nas znał. można było o tym dużo napisać bez większego przygotowywania się. Najbardziej obawiam się matematyki.

Hubert Prus – I LO im.J.Słowackiego

– Egzamin był znośmy, temat bardzo w porządku, mieliśmy `Lalkę\\\”. Każdy z nas przerabiał tą lekturę i wie o co chodzi, więc dało się spokojnie napisać. Zadania to tekstu był łatwiejsze i trudniejsze, zależy czy ktoś się wstrzelił. Generalnie poziom bardzo fajny. Jeśli ktoś się systematycznie uczuł przez trzy lata, powtarzał materiał to spokojnie poradził sobie z językiem polskim. Po zdaniu matury planuje wybrać się na dziennikarstwo.

Marcin Nowak- LO im. J. Słowackiego

Pierwszy dzień egzaminów maturalnych był zdecydowanie łatwiejszy niż nam się wydawało. Wszystkie matury próbne, które pisaliśmy były trudniejsze niż egzamin maturalnym z języka polskiego. Chciałbym, żeby matematyka była równie trudna jak dzisiejszy polski. Naszym zadaniem było opisanie motywu tęsknoty na podstawie \\\”Lalki\\\”. Ta lektura była akurat długo omawiania na lekcjach i wydaje mi się, że mieliśmy na tyle wiedzy, aby sprostać temu zadaniu.

Zbyszek Biber

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.