Relikwie św. Charbela w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej

Gorące tematy Rozmaitości

Relikwie św. Charbela, XIX–wiecznego pustelnika i uzdrowiciela są już w Skarżysku-Kamiennej, przywieźli je do sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej maroniccy mnisi z Libanu. W  poniedziałek, 2 lipca odbyła się Msza święta, której przewodniczył  ks. bp Henryk Tomasik. Uroczystość była też dziękczynieniem za 25 lat konsekracji kościoła, 13. rocznicy koronacji Obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej i  100 lat odzyskania niepodległości.

W uroczystościach wziął udział pochodzący z Libanu Youssef Sleiman, dyrektor naczelny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Rafała w Czerwonej Górze, który podzielił się z wiernymi swoim świadectwem dotyczącym obecności w jego życiu św. Charbela.

Skarżyską bazylikę licznie wypełnili wierni ze Skarżyska i diecezji radomskiej oraz Polacy z Kanady. Obecne były też władze na czele z wojewodą świętokrzyskim Agatą Wojtyszek i  wicewojewodą Andrzejem Bętkowskim oraz przedstawiciele samorządu, kapłani, Rycerze Kolumba.

W homilii  bp Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej nawiązał do wydarzeń koronacyjnych, które miały miejsce 13 lat temu Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej.  oraz przypomniał postać św. Ojca Charbela, jego ascetyczne życie i oddanie się Bogu.

– Wierność Ewangelii, którą widzimy w o. Szarbelu jest dla nas drogowskazem. W zgiełku świata nam też potrzebna jest cisza przed Bogiem, która sama jest modlitwą. Potrzebna jest pokora. Potrzebne jest posłuszeństwo przede wszystkim Bożemu Słowu. Potrzebna jest modlitwa, która jest mocą i źródłem siły dla chrześcijanina, a taki wzór pozostawia nam św. ojciec Szarbel – mówił  ks. bp Tomasik.

– 13 lat temu przeżywaliśmy koronację obrazu Matki Bożej Ostrobramksiej, Patronki Skarżyska-Kamiennej, naszej małej Ojczyzny. Wspominamy dziś św. pamięci Edwarda Materskiego, ojca tego Sanktuarium, ks. bp Zygmunta Zimowskiego, który przyczynił się do koronacji obrazu Matki Boskiej. Dzisiaj księża biskupi ordynują już za nami u Boga w niebie. Biskup Materski mówił, zawsze 2 lipca, jakikolwiek będzie to dzień uroczyście obchodźcie kolejne rocznice koronacji i dlatego właśnie tu jesteśmy – mówił ksiądz Prałat dr Jerzy Karbownik

– Dzisiaj mamy jeszcze jedną uroczystość, dokonaliśmy uroczystego wprowadzenia relikwii  św. Ojca Charbela. Są święci, którzy przekraczają granicę swoich krajów jak Jan Paweł II, św. Siostra Faustyna,  św. Ojciec Pio. Dziś pragniemy mieć relikwie tego świętego, który tysiącom ludzi przyniósł łaskę uzdrowienia – zaznaczał Kustosz Sanktuarium.

Zbyszek Biber

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.