Rehabilitacja na wyciągnięcie ręki

Gorące tematy Rozmaitości

Bez kolejki, bez skierowania na świadczenia udzielane w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, bez limitów finansowania w rehabilitacji – od 1 lipca br. tak będą korzystały z leczenia osoby z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności.

1 lipca br. weszła w życie ustawa z 9 maja 2018 roku o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Znosi ona przede wszystkim ograniczenia czasowe i ilościowe w zakresie zaopatrzenia tych chorych w wyroby medyczne. Niepełnosprawni w stopniu znacznym skorzystają poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych w aptekach. Zniesiono limity finansowania świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu rehabilitacji leczniczej udzielanych osobom z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności w ramach umów zawartych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ta grupa niepełnosprawnych skorzysta również ze świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej bez skierowania. Zmiany dotyczą zasad udzielania wyrobów medycznych.

– Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności będą mogły skorzystać poza kolejnością: ze świadczeń medycznych udzielanych w poradniach specjalistycznych (ambulatoryjnej opiece specjalistycznej), ze świadczeń medycznych w szpitalach, z usług farmaceutycznych realizowanych w aptekach, oraz ze świadczeń rehabilitacji leczniczej – bezlimitowo, zgodnie ze wskazaniami medycznymi – wylicza Beata Szczepanek, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału NFZa w Kielcach. – Świadczeń opieki zdrowotnej udziela się poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej listy oczekujących. To oznacza, że placówka medyczna udziela świadczeń opieki zdrowotnej w dniu zgłoszenia. W przypadku, gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, poradnia wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez nią listy oczekujących. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia (za okazaniem orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności) – wyjaśnia dodając, że osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności otrzymują dofinansowanie do wyrobów medycznych bez uwzględniania okresów użytkowania (przysługuje każdorazowo, na zlecenie lekarza), a ilość comiesięcznie refundowanych wyrobów medycznych każdorazowo określa lekarz wystawiający zlecenie.

Większe pieniądze, więcej placówek

Na realizację zapisów ustawy, świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ otrzymał dodatkowe 12,1 miliona złotych.

– Z tej kwoty 7,6 miliona złotych przeznaczone jest na rehabilitację, a pozostałe pieniądze na dofinansowanie materiałów medycznych i ortopedycznych dla osób uprawnionych – wyjaśniła podczas briefingu prasowego Małgorzata Kiebzak, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Oddział zwiększa także liczbę placówek, w których można będzie skorzystać ze świadczeń rehabilitacyjnych.

– Już przeprowadzono dwa postępowania konkursowe, trzecie jest w trakcie i po jego zakończeniu przybędzie w sumie około 40 nowych świadczeniodawców – dodaje rzeczniczka NFZ.

Nowe prawo w liczbach
Na realizację zapisów ustawy wspierającej osoby niepełnosprawne zabezpieczono dodatkowo 1.509.918 tys. zł.
– Pieniądze te zostaną przeznaczone m.in. na bezlimitową rehabilitację osób niepełnosprawnych i zaopatrzenie w wyroby medyczne – wylicza B. Szczepanek. – Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ otrzymał na rehabilitację przeznaczył dodatkowe 7,6 mln złotych, a na dofinansowanie do materiałów medycznych i ortopedycznych – 4,5 miliona zł.
W regionie, w wyniku postępowań konkursowych liczba miejsc udzielania świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej w porównaniu z 2017 rokiem roku zwiększyła się od kwietnia 2018 o 61 miejsc (z 201 do 262 placówek obecnie).
– Trwa jeszcze trzecie postępowanie i zakładamy, że przybędzie kolejnych 11 świadczeniodawców – dodaje. – Największy wzrost nastąpił w fizjoterapii domowej – o 31 oraz fizjoterapii ambulatoryjnej – o 27 placówek. Przybyła jedna placówka rehabilitacji ogólnoustrojowej w ośrodku dziennym, jedna rehabilitacji kardiologicznej w oddziale dziennym oraz jedna poradnia ambulatoryjnej opieki rehabilitacyjnej.

ewan

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.