Kenijczycy i Ukraińcy zdominowali podium. Rafał Czarnecki najlepszy wśród Polaków

Gorące tematy Sport

W niedzielę, 19 sierpnia, w Skarżysku odbyły się dwie imprezy biegowe XVIII Półmaraton Wtórpol i II Dycha Wtórpol. Obie imprezy zorganizowane zostały przez Tomasza Wąsowskiego, Gerarda Magdziarza i Karola Machockiego. Sponsorem głównym imprezy była firma Wtórpol.

Do Półmaratonu zgłosiło się 342 zawodników, pobiegło i ukończyło 256 zawodników,  uczestnicy mieli do pokonania dystans 21,096 km (trasa składała się z dwóch pętli po 10,548 km każda). Po raz drugi odbył się bieg na 10 kilometrów czyli II Dycha Wtórpol, tu pobiegło 150 zawodników. Start oraz meta zawodów znajdowała się przy ul. Wioślarskiej w Skarżysku-Kamiennej (obok Ośrodka Wypoczynkowego „Rejów”).

Gościem honorowym imprezy był Jacek Wszoła, który co roku przyjeżdża na Rejów, tym razem towarzyszyli mu znakomici sportowcy Wanda Panfil – mistrzyni świata w maratonie, Małgorzata Sobańska – olimpijka i uczestniczka mistrzostw świata w maratonie, rekordzistka Polski w maratonie, Jan Huruk – olimpijczyk, uczestnik mistrzostw świata, Bogumił Kuś – były rekordzista Polski w maratonie oraz Artur Osman, były trener STS Skarżysko.

Ukraińcy zdominowali II DychęWtórpol

II  edycję biegu na 10 kilometrów zwyciężył  Ukrainiec Sergii Okseniuk  z czasem 31:48, drugie miejsce zajął jego rodak Paweł Olinyk  z czasem 32:05 minut, na trzecim miejscu  uplasował się również zawodnik z Ukrainy Pawel Veretskyi  z czasem  32:15 min.

Wśród pań na podium stanęły same Ukrainki,  najlepsza okazała się Tetyana Vernygor  – 36:03, druga byłaOksana Okseniuk – 36:31, trzecie miejsce zajęła Oksana Yurchuk –  38:58.

Kenijczyk znowu najlepszy

Zwycięzcą XVIII Półmaratonu Wtrópol  został Hillary KIMAIYO z Kenii , który przebiegł trasę z czasem 01:06:51,  drugi był Mykola IUKHYMCHUK (Ukraina) z czasem 01:07:25, trzeci był Bohdan HORODYSKYI (Ukraina) – 01:12:25.

Wśród  pań wygrała Agnes Chabet  (Ukraina) 01:16:50, druga była Valentyna Kiliarska (Ukraina) 01:21:08, trzecia była Karolina Waśniewska  01:22:10.

Najszybszy z Polaków okazał się Rafał Czarnecki z Bliżyna  (01:16:49), który w ogólnej klasyfikacji zajął 5 miejsce! Najlepszą Polską zawodniczką okazała się Waśniewska Karolina z Radomia, która pokonała trasę w czasie 01:24:52.

– Nie spodziewałem się, że będę najlepszym zawodnikiem z Polski, nawet do rozgrzewki się doborze nie przyłożyłem, miałem tylko truchtać, uplasować się w granicach 20-30 miejsca. Pierwsze pięć kilometrów byłem bardzo daleko, dopiero później zacząłem gonić i skończyło się na piątym miejscu – powiedział Rafał Czarnecki, który już 9 września, weźmie udział Koral Maratonie w Krynicy-Zdrój.

Czarneccy najlepsi z powiatu skarżyskiego

Najlepszym zawodnikiem z powiatu skarżyskiego okazał się Rafał Czarnecki, który uzyskał czas 01:16:49 (5 miejsce w klasyfikacji ogólnej), wśród Pań najlepsza była Lidia Czarnecka  (01:35:09), która w klasyfikacji pań zajęła 6 miejsce.