Jeżeli zapomnę o Nich – Ty, Panie Boże na niebie zapomnij o Mnie

Gorące tematy Rozmaitości

 

Uroczystości upamiętniające 75. Rocznicę Pacyfikacji Wsi Michniów odbyły się w miniony czwartek przy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Po raz pierwszy obchodzono Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. 

Co roku przy pomniku upamiętniającym ofiary akcji pacyfikacyjnej zbierają się mieszkańcy, kombatanci, parlamentarzyści, by przywołać pamięć tych, którzy zginęli. Organizatorem uroczystości byli Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Mauzoleum Wsi Kieleckiej, Delegatura IPN w Kielcach oraz Polskie Radio Kielce.  Patronat nad uroczystościami objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Na uroczystości upamiętniające 75. Rocznicę Pacyfikacji Wsi Michniów oraz Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej przybyli mieszkańcy Michniowa, świadkowie pacyfikacji, delegacje reprezentujące spacyfikowane wsie polskie w czasie II wojny światowej, członkowie Świętokrzyskiego Porozumienia Kombatantów z okresu II wojny światowej oraz Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta, Jan Krzysztof Ardanowski, minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dr Jarosław Szarek, prezes IPN, senatorowie i posłowie RP Ziemi Świętokrzyskiej, senator Krzysztof Słoń, posłanki Maria Zuba i Marzena Okła –Drewnowicz, poseł Krzysztof Lipiec, poseł Władysław Kosiniak Kamysz, Adam Jarubas, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski, wicewojewoda świętokrzyski, Arkadiusz Bąk, przewodniczący Sejmiku Województwa, starości, prezydenci, burmistrzowie i wójtowie, Związki Kombatanckie, komendanci i dowódcy Wojska Polskiego, Policji, Straży Pożarnej oraz Nadleśnictw, dyrektorzy instytucji kultury, przedstawicie Fundacji Pomnik Mauzoleum w Michniowie oraz członkowie Rady Muzeum Wsi Kieleckiej. Uroczystość uświetnił poczty sztandarowe Samorządu Województwa Świętokrzyskiego, Związków i Organizacji  Kombatanckich, Dowództwa Wojsk, Straży Pożarnej, Policji, Zarządu Wojewódzkiego PSL, organizacji powiatowych i gminnych PSL, samorządów gminnych.

Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych oraz odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” Mszę św. w intencji pomordowanych ponad 200, mieszkańców wsi Michniów odprawił ks. Stanisław Picheta.

Po nabożeństwie, przemówienia okolicznościowe wygłosili przybyli goście: Adam Jarubas, Wojciech Kolarski (odczytał list od prezydenta RP Andrzeja Dudy), dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Jan Krzysztof Ardanowski, (odczytał list premiera RP) oraz Włodzimierz Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Nie pozwólcie zapomnieć o ofierze, którą ponieśli dla wolnej i niepodległej Polski

– Jeżeli zapomnę o Nich, Ty Panie Boże na niebie, zapomnij o Mnie. Dziś mija 75.lat od mordu dokonanego przez Niemieckie oddziały na bezbronnej ludności Michniowa, stojąc przy zbiorowej mogile ofiar pacyfikacji z bólem myślimy o wielkiej tragedii, której doświadczyli nasi rodacy 12 i 13 lipca 1943 roku. Z dumą i szacunkiem wspominamy walkę cudem ocalonych mieszkańców Michniowa o zachowaniu pamięci o ofiarach. Przez te lata, każdego dnia słychać było ich głos, pamiętajcie o Michniowie, opowiadajcie historię naszych bliskich, nie pozwólcie zapomnieć o ofierze, którą ponieśli dla wolnej i niepodległej Polski – mówił Adam Jarubas, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

– Niemcy zabronili upamiętniać ofiary mordu, zbiorową mogiłę kazali zaorać, miejscowość miała przestać istnieć, miała zostać wymazana nie tylko z map, lecz także z serc i pamięci przyszłych pokoleń Polaków. Dzięki Wam, mieszkańcy Michniowa , ten plan się nie powiódł. Po wojnie z inicjatywy Michniowian, przy mogile wzniesiono pomnik, na płytach z czerwonego piaskowca wyryto nazwiska pomordowanych. Przez te 75. lat chroniliście pamiątki po zamordowanych, opowiadaliście historię tego miejsca i modliliście się przy mogile w każdą rocznicę pacyfikacji – podkreślał Adam Jarubas.

– Ojciec  Święty Benedykt XVI po wizycie w obozie zagłady w Auschwitz  Birkenau zapytany przez dziennikarkę – Ojcze Święty gdzie był wtedy Bóg, odpowiedział jednym zdaniem, na pewno nie w serach oprawców. I nie było go tam, gdy Niemcy, Hitlerowcy, zgładzili, zamordowali miliony naszych rodaków, zamordowali różne narodowości. I nie było go w sercach oprawców na ziemi michniowskiej, ale gdyby Nas dzisiaj nie było, to wielu mogłoby powiedzieć w waszych sercach nie ma Boga – mówił Władysław Kosiniak Kamysz

– Ta obecność, ta pamięć i tożsamość, ta niezłomność od wielu lat w dążeniu do ustanowienia Muzeum Martyrologii Wsi Polskiej, do uczczenia pomordowanych, bestialsko zabitych, spalonych mieszkańców Michniowa jest naszym świętym obowiązkiem, niezależnie jakie barwy nosimy. Dziękuje wszystkim, za to , że po dwóch latach od kiedy wspólnie złożyliśmy obietnice, że ustanowimy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej mogę przyjść do was i powiedzieć – jedność w różnorodności jest możliwa i braterstwo w tak podzielonym polskim parlamencie. Za to bardzo dziękuje  – powiedział prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego

W części artystycznej wystąpiła Masovia Baroque Orchestra w koncercie zatytułowanym „Stabat mater”. Na zakończenie uroczystości  przed mogiłą zamordowanych delegacje złożyły wieńce.

Po uroczystościach, na scenie „Pod Dębem” odbyło się spotkanie pokoleń, w którym udział wzięli m.in. potomkowie ofiar pacyfikacji Michniowa oraz historycy z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Podczas spotkania odczytano fragmenty pamiętnika Emilii Ziomek – naocznego świadka pacyfikacji. Wystąpiło Koło Gospodyń Wiejskich Michniowianki z repertuarem pieśni partyzanckich.
Z kart historii

12 i 13 lipca 1943 r. w Michniowie miały miejsce dramatyczne wydarzenia. Wieś została spacyfikowana przez niemieckie oddziały policyjne.Niemcy w ciągu dwóch dni wymordowali 204 osoby: 103 mężczyzn – w większości spalonych żywcem, 53 kobiety i 48 dzieci, aż dziesięcioro z nich miało mniej niż 10 lat. Wymordowanie mieszkańców wsi było odwetem za ich pomoc dla oddziałów partyzanckich, oraz przynależność do Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Wieś, po ograbieniu została doszczętnie spalona. Zabroniono odbudowy i uprawiania pól w Michniowie. Szczątki zamordowanych spoczywają w zbiorowej mogile, na której zaraz po wojnie postawiono kamienną tablicę z nazwiskami ofiar.

Zbyszek Biber

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.