Bogu na chwałę, ludziom na ratunek

Gorące tematy Rozmaitości

W piątek, 4 maja, w Dniu Strażaka przed Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku – Kamiennej uroczyście odsłonięto i poświęcono pomnik świętego Floriana. Figura stanęła w miejscu zabytkowego wozu strażackiego, który od lat stał przed skarżyską komendą

W uroczystości udział wzięli wicewojewoda świętokrzyski oraz prezes Zarządu Powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnej Andrzej Bętkowski, starosta skarżyski Jerzy Żmijewski, zastępca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach  bryg. Tomasz Bajerczak, ksiądz Jerzy Karbownik, kapelan strażacki. Komendant Powiatowy Policji w Skarżysku – Kamiennej insp. Tomasz Śliwiński oraz  Jacek Krzepkowski, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym. Obecni byli również wykonawcy pomnika Jerzy Tokarczyk z suchedniowskiej firmy Kamex i rzeźbiarz Dawid Szlifik, autor pomnika św. Floriana. Uroczystość swoją obecnością uświetnili strażacy zawodowi  i ochotnicy, prezesi i naczelnicy Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu skarżyskiego.

Zebranych gości przywitał Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku – Kamiennej st.bryg. Marcin Machowski. Komendant złożył strażakom i wszystkim osobom związanych z ochroną przeciwpożarową życzenia z okazji Dnia Strażaka. Przypomniał również zabranym kim był św. Florian. Później dokonano oficjalnego odsłonięcia i poświęcenia pomnika  św. Floriana.

– Bezpieczeństwa mieszkańców  naszego powiatu strzeże 93. funkcjonariuszy PSP i blisko 300 druhów ochotników działających w ramach Krajowego Systemu Ratowniczego i poza systemem. Dzień 4 maja, to wasze święto, święto ludzi, którzy często narażając swoje życie i zdrowie, pomagają innym – mówił komendant Machowski.

– Jest w naszym województwie wiele figur św. Floriana, ale uważam, że ta w Skarżysku jest najładniejsza. Gratuluje tym, którzy do tego się przyczynili – podkreślał Andrzej Bętkowski.

Z.B

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.