Błękitny Marsz dla Autyzmu przeszedł ulicami Skarżyska

flash Gorące tematy Skarżysko

Już po raz siódmy Skarżysko-Kamienna przyłączyło się do obchodów Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Skarżysku-Kamiennej we współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Umysłowo i ich Rodzinom „PRAXIS” zorganizowali „Błękitny Marsz”.

Obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu mają na celu przybliżenie społeczeństwu problematyki związanej z autyzmem i podjęcie działań na rzecz zrozumienia i tolerancji osób dotkniętych autyzmem.

Skarżyskie obchody rozpoczęły się tradycyjnie od „Błękitnego Marszu”, który przeszedł ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 do Miejskiego Centrum Kultury. Podczas marszu przekazywano informacje o autyzmie, o sytuacji osób cierpiących na to schorzenie (a także ich rodzin), o możliwościach pomocy i terapii. 7 Niebieski Marsz poprowadziły Katarzyna Szumielewicz i  Katarzyna Sieczka.

W Marszu udział wzięli podopieczni SOSW nr 2, uczniowie skarżyskich szkół ponadgimnazjalnych oraz przedszkolaków. Nie zabrakło również przedstawicieli Powiatu, w marszu uczestniczyli  Katarzyna Bilski, członek Zarządu Powiatu oraz Jerzy Krawczyk, Naczelnik Wydziału Edukacji byli też radni Rady miasta Marek Gąska i Adam Ciok.

W Miejskim Centrum Kultury rozstrzygnięto konkurs fotograficzny i filmowy.  Odbył się również spektakl przygotowany przez uczniów Gimnazjum nr 2 i wychowanków SOSW nr 2.

Odbyły się też występy artystyczne, jako pierwszy na scenie pojawił się pokaz tańca pt.” Odcienie błękitu” przygotowany przez wychowanków Przedszkola „Pod Słoneczkiem” pod opieką nauczycieli i terapeutów Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego Nr 2. Następnie uczniowie Gimnazjum Nr 2 pod opieką Anny Chojnackiej i Eweliny Zagdan- Łabudy zaprezentowali spektakl pt.” Brzydkie Kaczątko”. Choreografię przygotowała uczennica Natalia Duda, muzykę skomponował uczeń Dominik Żak. Wzruszającym występem wokalnym wychowanek SOSW nr 2 Kacper Czeski pożegnał wszystkich zaproszonych gości utworem „Ja po prostu mam autyzm”.

Lista laureatów: Konkurs fotograficzny „Autyzm w kadrze”: 1 miejsce: Zuzanna Skuza (SP 7),  za zdjęcie: „Inna”, 2 m-ce: Adriana Walachnia, (SP w Skarżysku-Kościelnym) za zdjęcie: „Niewidzialne dziecko” 3 m-ce: Nikola Ćmiel )SP w Skarżysku-Kościelnym) za zdjęcie: „Za szkłem” Wyróżnienia: – Natalia Bodo (SP 7), za zdjęcie: „Inny świat” – Nikola Matusik, (SP 2) za zdjęcie: „Akceptujmy dzieci z autyzmem, bo są wśród nas” – Melania Andrejewska,  (SP 7) za zdjęcie: „Mój świat” – Maja Stępień (SP nr 7),  za zdjęcie: „Odcięcie od rzeczywistości”.

Konkurs filmowy „Autyzm challenge” wygrał Szkolny Klubu Wolontariatu EsKaWu za film „Niewidzialna”

Kwietniowe obchody Dni Świadomości Autyzmu w powiecie skarżyskim zwieńczą podobne marsze, które odbędą się w Suchedniowie 19.04.18 i w Bliżynie 24.04.18.

Organizatorzy dziękują uczniom i nauczycielom skarżyskich szkół i przedszkoli, którzy wzięli udział w marszu. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” jednostka Strzelecka 2104 oraz Strzelecka Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza. Wsparcie finansowe akcji okazał Bank Spółdzielczy w Suchedniowie. Patronatem przedsięwzięcie objął Starosta Powiatowy Jerzy Żmijewski.

Zbyszek Biber

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.