Życie daje nam po kieszeni

Gorące tematy Rozmaitości

Opał, paliwa, rachunki za media, usługi a przede wszystkim żywność – z dnia na dzień ceny idą w górę, coraz bardziej dając po kieszeni. A klienci płacą i płaczą, bo nie mają innego wyjścia. O szalejących cenach, nie tylko przed świętami – mówią nasi Czytelnicy.
Nowy rok, to zapowiedź nowych cen. Tyle, że one zmieniają się praktycznie z dnia na dzień. Dostrzegają to nasi Czytelnicy, których niepokoi coraz większa drożyzna w sklepach.

– Od stycznia mówi się, że wzrosną ceny za prąd. Jest zapowiedź dopłat do rachunków. Ale co z tego, że będzie dopłata do gospodarstw domowych. Co z usługami, handlem? Przecież tylko patrzeć, jak energia pójdzie w górę, to zaraz wszystko w sklepach będzie droższe. Już ceny szaleją. I to nie od dziś.

Zdaniem naszych Czytelników, wzrost cen, zwłaszcza żywności, to nie jest kwestia ostatnich miesięcy.

– Ta „sielanka” trwa odkąd weszło 500+. Życie bardzo zdrożało. Wystarczy wejść do sklepu, zrobić podstawowe zakupy. Kiedyś 100 zł wystarczało na niedzielne sprawunki. Dziś to nie ma po co do sklepu wchodzić. Dla przykładu podam spostrzeżenia z marketu, gdzie 40 zł przeliczano na naklejki, za które można było otrzymać maskotkę. Kiedyś na codzienne zakupy za 40 zł trzeba było coś dobierać, kupować coś na siłę. Dzisiaj nie trzeba się już tak wysilać, by zostawić taką sumę przy kasie – dodaje pani domu.

Paliwo w cenie

Oprócz wzrostu cen prądu, którego trzeba się spodziewać od przyszłego roku, szczególnie we znaki dają się naszym mieszkańcom ceny paliw. W 2015 roku za litr paliwa PB95 płaciliśmy ok. 4,20 zł, a olej napędowy był poniżej 4 zł. Dziś z 5 zł litr paliwa nie schodzi. To samo dotyczy gazu, który kosztował niespełna 2 zł a teraz najmniej 2,49 zł.

Drastycznie wzrosły ceny artykułów spożywczych. Najbardziej nabiał i warzywa, których ceny przyprawiają klientów o zawrót głowy. Zatrważająco wysoka jest cena masła. Za kostkę, która czteroosobowej rodzinie wystarcza maksymalnie na dwa dni trzeba zapłacić 7 zł. Podobnie, jajka, które praktycznie z dnia na dzień poszły w górę o 100 proc. Kiedy w 2015 roku płaciliśmy 0,30 zł za jajko, dziś to wydatek przynajmniej 0,60 groszy. Na pewno droższe są owoce i warzywa. W tym roku cena za kilogram pietruszki (korzeń) dochodziła do 13-14 zł. Luksusowym owocem w polskich warunkach bywa jabłko, kiedy w sezonie sadownicy pozbywali się ich całym skrzynkami. Dziś w markecie za kg tego owocu trzeba zapłacić nawet 3 zł. Absurdem kompletnym są ceny owoców sezonowych, np. wiśni czy malin. Ci, którzy uprawiają mieli problem ze zbiorem, bo nie było komu pracować. Na skupach płacili grosze (za koszyczek malin 250 gram) trzeba było zapłacić nawet 5 zł. Podobna sytuacja dotyczy cen wędlin i mięsa. Za kilogram szynki trzeba dać nawet 30 zł i więcej. Schab bez kości kosztuje przynajmniej 15,99 zł za kg podobnie kilogram fileta z kurczaka – podczas gdy drób był niegdyś jednym z najtańszych rodzajów mięsa.

W ślad za wzrostem cen paliw, podrożały usługi. Dbające o siebie panie domu wiedzą, że za 100 zł niewiele można oczekiwać od fryzjera. Hybrydy na paznokciach w salonie kosmetycznym też już nie zrobimy za 30 zł. Na pewno wzrosły ceny za odprowadzanie i wywóz odpadów komunalnych. Wyższe są stawki abonamentu radiowo-telewizyjnego. Miesięczna opłata za używanie odbiornika telewizyjnego i radiowego wynosi będzie 22,70 zł (w 2015 roku – 21,50 zł).

 

Przeanalizowaliśmy ceny w styczniu 2015 roku i te same ceny produktów w listopadzie 2018 roku. Średnio poszły one w górę o 30 a nawet 40 proc. w przypadku niektórych artykułów spożywczych.

 

Wyższa najniższa krajowa
Płaca minimalna w 2016 roku wynosił 1850 zł brutto. Po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy, w kieszeni zostanie 1.355 zł netto. Obecnie najniższe wynagrodzenie wynosi 2100 zł brutto, co daje 1530 zł na rękę

ceny w 2015 roku
chleb 500 g 1,59 zł
jajka (za sztukę) 0,33 zł
masło 2,99 zł
bułka kajzerka 0,29 zł
ser biały 1 kg 9,40 zł
ser żółty 1 kg 12,90 zł
mleko 1 l. 1,79 zł
kiełbasa 1 kg 8,90 zł
szynka 1 kg 18,90 zł
schab b/k 1 kg 13,99 zł
kurczak 1 kg 5,99 zł
papryka czerwona 1 kg 7,99 zł
pomidory 1 kg 5,99 zł
cytryny 1 kg 5,99 zł
pomarańcze 1 kg 1,99 zł
jabłka 1 kg 1,49 zł
piwo 1/2 l. 1,78 zł
wódka 1/2 l 16,49 zł

ewan

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.