Zmarła mjr Józefa Życińska ps. „Zośka”

flash Gorące tematy Skarżysko

4 czerwca br, w wieku 88 lat zmarła major Józefa Życińska odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, żona por. Aleksandra Życińskiego „Wilczura”, żołnierza Armii Krajowej oraz Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych.

Józefa Życińska, urodziła się w 1930 roku, W czasie wojny pomagała radzieckim więźniom niemieckiego obozu w Bliżynie, była też łączniczką Armii Krajowej. Została zaprzysiężona przez majora Jana Piwnika „Ponurego”, przyjęła pseudonim „Zośka”. W oddziale poznała przyszłego męża, Aleksandra Życińskiego ps. „Wilczur”. W 1944 roku została ranna, po wojnie uciekając przed aresztowaniem przez Urząd Bezpieczeństwa wstąpiła do oddziału WiN dowodzonego przez „Wilczura”. W 1948 roku wzięła z nim ślub. Po wyjściu z kilku obław w tej z 7 maja 1948 roku partyzanci dostali się do niewoli. Aleksander Życiński i trzech podkomendnych zostało skazanych na śmierć, wyroki wykonano.

Przez 68 lat starała się odnaleźć miejsce pochówku swojego męża, którego potajemnie zabili komuniści. Po latach starań odnaleziono miejsce, udało się to w 2015 roku dzięki badaniom wykonywanym przez Fundację „Niezłomni” w lesie koło Zgórska. Archeolodzy odnaleźli szczątki Aleksandra Życińskiego „Wilczura”. 24 września 2016 roku na cmentarzu parafialnym w Bliżynie odbył się pogrzeb Aleksandra Życińskiego.

Pochodziła z Wołowa w gminie Bliżyn, W lutym 2017 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wcześniej otrzymała stopień majora Wojska Polskiego. Dwukrotnie była radną gminy Bliżyn, w samorządzie pracowały i wciąż pracują jej córki i wnuczka.

W okresie PRL-u udzielała się w organizacjach niepodległościowych, zakładała „Solidarność” w skarżyskiej PKS. Do śmierci brała czynny udział w uroczystościach patriotycznych. Współpracowała z harcerzami i organizacjami strzeleckimi. Działała w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Siłach Zbrojnych, Związku Więźniów Politycznych, Związku Inwalidów, założycielka „Strzelca” w Bliżynie.

Zbyszek Biber

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.