Rozmawiali o potencjale gospodarczym miasta i regionu

flash Skarżysko

W dniach 31 sierpnia – 1 września, już po raz trzeci Skarżysko-Kamienna było gospodarzem Międzynarodowego Forum Inwestycyjnego. W gronie licznych gości, również z zagranicy, przez dwa dni rozmawiano m.in. o potencjale gospodarczym  miasta Skarżyska i regionu, warunkach prowadzenia biznesu przez obcokrajowców, spojrzeniu zagranicznych inwestorów na Polskę, a także rozstrzygnięto konkurs na najciekawszy pomysł biznesowy Start Up. 

W Forum udział wzięło około 200 gości, w tym przedsiębiorcy z kraju i zagranicy (m.in. z Białorusi, Ukrainy, USA, Mołdawi, Nigerii), przedstawiciele instytucji wspierających biznes, samorządowcy.

Zebranych powitał prezydent miasta, Konrad Krönig, który wyraził nadzieję, że po raz kolejny skarżyskie Forum będzie okazją do wymiany doświadczeń i kontaktów pomiędzy przedsiębiorcami, a goście będą mogli przekonać się o atrakcyjności regionu świętokrzyskiego i samego Skarżyska. Gości witał również Jan Maćkowiak, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Współpraca na kierunku Wschód – Zachód

Podczas pierwszego dnia Forum skupiono się głównie na współpracy na kierunku Wschód – Zachód. W pierwszym bloku programowym zaprezentowano potencjał gospodarczy regionu i miasta Skarżyska-Kamiennej. O potencjale województwa mówił dr inż. Zdzisław Kobierski, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej w Urzędzie Marszałkowskim.  Kolejnym tematem jaki poruszono były paliwa alternatywne, o nowej inwestycji mówili Tomasz Nietubyć, prezes Zarządu Grupy Kapitałowej PRODIGO S.A oraz Marcin Kupczak, dyrektor Departamentu Paliw Alternatywnych.  Przedstawiciel firmy Tomasz Nietubyć  poinformował, że wchodzi na skarżyski rynek i rozpoczyna rekrutację pracowników. Jak podkreślał, postanowił zainwestować w Skarżysku m.in. ze względu stworzony tu pozytywny klimat do rozwoju przedsiębiorczości i przychylne nastawienie władz miasta.

Powrócił również temat „Arki Życia” na Bernatce,  Prezes Fundacji Promocji i Rozwoju Polski WschodniejMirosław Hejduk przedstawił harmonogram prac, tym samym zdementował plotki o wycofaniu się z inwestycji.

– W tej chwili zamykamy okres dokumentacyjny, jesteśmy na etapie powołania spółki celowej, która będzie miała za zadanie zrealizować tą inwestycję – mówił Mirosław Hejduk.  Inwestor poinformował, że ma już   pozwolenie na budowę i stara  o finansowanie inwestycji ze środków unijnych.

 Ukraina jako obszar do prowadzenia działalności gospodarczej to kolejny temat poruszony podczas pierwszego dnia, o tym co trzeba wiedzieć, żeby skutecznie prowadzić biznes na Ukrainie mówiła Weronika Marczuk, Prezes prezes Polish Bussines Center w Kijowie, przedstawiciel Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

O doświadczeniach biznesowych z Ukrainą opowiadała  Natalia Szymborska z firmy Trade Business Assistance Sp. z o.o. z Krakowa.

Rola kobiet w biznesie

Rola kobiety w biznesie to temat, który rozpoczął drugi dzień MFI, ciekawy wykład o zachowaniu się kobiet i mężczyzn w trakcie gospodarowania wygłosiła Anna Sabat  z Zakładu Zarządzania Strategicznego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Na pytanie czy biznes ma płeć próbowały odpowiedzieć Anna Sabat, Karolina Latus, Sylwia Lehner oraz Jacek Piechota.

Później przyszedł czas na Start Up czyli biznes dla początkujących. Czym jest Start Up i jak wygląda ich sytuacja w Polsce i  Europie Środkowo Wschodniej mówił Karol Kaczmarski, prezes Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii.

Rozstrzygnięto również konkurs na najciekawszy pomysł biznesowym, organizatorem konkursu było Centrum Obsługi Inwestora. Wśród zgłoszonych pomysłów zaprezentowano trzy najlepsze, była platforma treningowa do terapii dna miednicy,  kawiarnia integracyjna dla ludzi niepełnosprawnych i chorych „Cafe Panda” oraz budowa stoku narciarskiego na wzgórzu osiedla Pogorzałe. Wszystkie pomysły zdaniem jurorów były oryginalne i ciekawe i warte realizacji. Zwyciężył projekt platformy treningowej, druga nagroda trafiła do pomysłodawcy stoku narciarskiego, trzecią nagrodę otrzymał projekt kawiarni integracyjnej.Konferencja zakończyła się prezentacją przykładów aktywności Polaków na obczyźnie – była mowa m.in. o przedsięwzięciach gospodarczych Polonii w Mołdawii i przedsięwzięciach kulturalnych Polonii Amerykańskiej.

 

Zbyszek Biber

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.