„Dzieża, niecki, żarna”

flash Kultura

W niedzielę 18 września, w Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki” w Bliżynie przy ul. Zafabrycznej 35 odbyły się dni otwarte w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2016, tegoroczne spotkanie odbyło się pod tytułem „Dzieża, niecki, żarna”

„Domek Tkaczki” to prywatne muzeum tkactwa, które organizuje warsztaty tkackie dla dzieci i dorosłych, a także gromadzi i udostępnia eksponaty związane z tkactwem i obróbką włókna oraz dawnym gospodarstwem. Organizuje imprezy cykliczne w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, w tym roku odbyło się po raz trzeci. Głównym zadaniem EDD jest pokazywanie i promocja ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego, opowiadanie mieszkańcom o historii i wartościach ich małych ojczyzn.

– Europejskie Dni Dziedzictwa polegają na tym, aby w tych dniach udostępnić ludziom, to co na co dzień jest niedostępne, to muzeum nie jest dostępne na co dzień, żeby je zobaczyć trzeba się ze mną umówić, bo ja pracuję gdzie indziej, a to jest moje hobby. Zazwyczaj jest  eksponowane wszystko to, co związane z tkactwem, w tym roku jest inaczej, spotkanie nosi tytuł „Dzieża, niecki, żarna”. Pokazuje rzeczy, które też służyły w gospodarstwie, mam je w swoich zbiorach, ale są zazwyczaj schowane – powiedziała Urszula Wolska.

W programie niedzielnego spotkania znalazły się m.in. prezentacja dawnych przedmiotów codziennego użytku, niezbędnych w wiejskiej izbie do przygotowania posiłków. Odwiedzający Dom Tkaczki mogli zobaczyć takie przedmioty jak: Dzieża – naczynie służące do rozczyniania mąki i wyrastania ciasta chlebowego, Niecka – drewniane, podłużne naczynie półkoliste wydrążone w jednym kawałku drewna, używane na wsi i Żarna – urządzenie do ręcznego mielenia zboża, złożone z dwóch kamieni, jednego nad drugim, z których górny jest ruchomy względem dolnego.

Była też degustacja wyjątkowych, autorskich potraw pani Urszuli, można było skosztować chleby razowe żytnie na zakwasie, ze słonecznikiem i lnem oraz z dyni, a do chlebka podana była konfitura z czarnego bzu i dżem z cukinii. Oddzielnym punktem było zwiedzanie stałej wystawy pt.” Jak to ze lnem.”.

Dni Dziedzictwa swoją obecnością uświetnili wójt gminy Mariusz Walachnia, radny Krzysztof Jurek, mieszkańcy Bliżyna oraz goście spoza gminy.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.