Akademia Małego Rekruta

flash Kultura

15 sierpnia to wyjątkowy dzień dla polskiej armii. Święto ustanowione na mocy ustawy przyjętej przez Sejm 30 lipca 1992 r. Należy ono do najważniejszych świąt państwowych w Polsce. Upamiętnia zwycięską Bitwę Warszawską 1920 r., zwaną również „cudem nad Wisłą”. Z tej okazji Muzeum Orła Białego w Skarżysku – Kamiennej przygotowało dla najmłodszych Akademię Małego Rekruta.

W Parku przy Muzeum im. Orła Białego (na terenie starego pieca) przygotowano dla najmłodszych dzieci mały poligon, właśnie tu odbyła się Akademia Małego Rekruta. Organizatorzy starali się  przekazać podstawowe wiadomości o Wojsku Polskim. W formie zabawy młodzi rekruci poznawali  stopnie wojskowe, które następnie dzieci same dla siebie przygotowywali. Wspólnie szukali zaginione pamiątki, do których prowadziły ukryte wskazówki. Ale to nie wszystkie atrakcje, dzieci budowały szałas leśny. Wojsko to również czas wolny, zadaniem dzieci było wymyślić gry i zabawy, które można samodzielnie przygotować w leśnych warunkach. Rekruci poznali szczegóły życia żołnierskiego na podstawie niezwykłej opowieści o niedźwiedziu Wojtku, wcielonym do armii oraz poznali historię Polski dzięki słuchowisku – Historia dla dzieci.Dzieci chętni brały udział w każdym zadaniu przygotowanym dla nich, jednym z zadań było przygotowanie zupy oraz tory przeszkód, po którym musieli przejść boso. Na zakończenie odbyło się ognisko przy którym wspólnie śpiewano  pieśni żołnierskie

– W ten sposób, od najmłodszych lat, w formie aktywizujących zabaw, kształtujemy w dziecku dumę narodową i świadomość bycia Polakiem – podkreślała Monika Kowalczyk Kogut, dyrektorka muzeum.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.