Spotkanie z Wojciechem Jagielskim

flash Oświata

Blisko 100 osób przyszło na spotkanie z Wojciechem Jagielskim, reporterem, wieloletnim   dziennikarzem i korespondentem Gazety Wyborczej, autorem książek o Kaukazie, Afganistanie, Czeczenii, Ugandzie i Republice Południowej Afryki. Spotkanie prowadziła Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz, redaktor Rozgłośni Polskiego Radia w Kielcach, która przeprowadziła wywiad z zaproszonym gościem.

Wojciech Jagielski jest autorem bestsellerowych książek takich jak: „Dobre miejsce do umierania”, „Modlitwa o deszcz”, „Wieże z kamienia”, „Nocni wędrowcy”, „Wypalanie traw”, „Trębacz z Tembisy” czy najnowsza pozycja „Wszystkie wojny Lary”. Laureat wielu nagród m.in. nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, międzynarodowej nagrody „Literatura z frontu”.

Autor opowiadał o początkach pracy w zawodzie dziennikarza, o współpracy z Polską Agencją Prasową. – Pełniąc służbę wojskową miałem dostęp do służbowego telefonu, podczas pełnienia służby dzwoniłem po różnych instytucjach w poszukiwaniu pracy, tak trafiłem do PAP – podkreślał Jagielski.

Dziennikarz opowiadał również o pierwszych spotkaniach z Ryszardem Kapuścińskim.

– Po powrocie z trzymiesięcznego stażu w Moskwie Kapuściński zażyczył sobie rozmowy ze mną. Bardzo się do tej rozmowy przygotowywałem, okazało się, że reporter wypytywał jak otrzymać wizę i ile kosztuje przejazd moskiewskim metrem. Później spotykaliśmy się regularnie przez 20 lat. Bardzo mi kibicował, odkrył, że dziennikarstwo stało się dla mnie sposobem na życie, był moim życzliwym recenzentem – mówił Wojciech Jagielski.

Studiował nauki polityczne, po ogłoszeniu stanu wojennego wprowadzono obowiązek uczęszczania na wszystkie zajęcia, wtedy aby uciec z politologii zapisał się na afrykanistykę. Stan wojenny przyśpieszył jego życiowe decyzje, wybrał  indywidualny tok zajęć.

Prowadząca spotkanie Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz pytała Wojciecha Jagielskiego o najnowszą książkę „Wszystkie wojny Lary”, która opowiada o Świętej Wojnie widzianej oczami matki.

Na zakończenie spotkania publiczność zadawała pytania, na które autor chętnie odpowiadał. W tej części mówił o pracy dziennikarzy w dzisiejszych czasach, o uchodźcach oraz jakie mogą być zagrożenia dla Polski we współczesnym świecie. Chętni mogli zakupić książki „Modlitwa o deszcz” lub „Wszystkie wojny Lary” autorstwa Wojciecha Jagielskiego i otrzymać od niego autograf.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.