Pracowity majowy weekend

flash Paragraf Skarżysko

W ciągu pięciu dni, od 29 kwietnia do 3 maja, skarżyscy policjanci skontrolowali 363 pojazdy. Nie obyło się bez kolizji i wypadków. W porównaniu z rokiem ubiegłym, to aż o 5 zdarzeń drogowych więcej.

Zaczęli w piątek

W związku z długim majowym weekendem skarżyska policja obecna była na drogach powiatu skarżyskiego już 29 kwietnia. Od piątku funkcjonariusze prowadzili wzmożone kontrole na drogach czuwając nad bezpieczeństwem podróżujących.

– Podczas kontroli funkcjonariusze sprawdzali przede wszystkim trzeźwość kierowców, prędkość z jaką się poruszali, stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia dzieci oraz to, czy kierowca i pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa – podkreśla mł. asp. Damian Szwagierek, oficer prasowy KPP.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego pełnili służby zarówno w radiowozach oznakowanych jak i na motocyklach i nieoznakowanych wideorejestratorach.

Nietrzeźwi na drodze

Niestety w tym roku nie brakowało kierowców jadących na tzw. „podwójnym gazie”. Było ich o pięciu więcej niż w roku ubiegłym.

– Policjanci podczas akcji przeprowadzili 363 kontroli pojazdów oraz przebadali na stan trzeźwości 360 kierowców. 6 z nich podróżowało na tzw. „podwójnym gazie”. Poza kierującymi pojazdami po alkoholu, w ręce funkcjonariuszy wpadło także 3 nietrzeźwych rowerzystów, którzy swoim zachowaniem mogli stwarzać zagrożenie na drodze dla innych kierowców – relacjonuje Damian Szwagierek.

Nie obyło się bez mandatów

Policjanci w trakcie prowadzonych działań nałożyli na kierujących i pieszych łącznie 101 mandatów karnych za popełnione wykroczenia drogowe, sporządzili 8 wniosków o ukaranie do sądu, zatrzymali 16 dowodów rejestracyjnych oraz 5 praw jazdy.

Trzy osoby poszkodowane

Podczas majowego weekendu zabrakło ostrożności ze strony kierowców.

– Na terenie powiatu doszło do 7 kolizji oraz 2 wypadków, w którym poszkodowane zostały trzy osoby. W porównaniu z rokiem ubiegłym, to aż o 5 zdarzeń drogowych więcej – podkreśla Damian Szwagierek.

W całym województwie świętokrzyskim od piątku do wtorku doszło do 11 wypadków, w których zginęła jedna osoba, a 14 osób zostało rannych. Funkcjonariusze zatrzymali 84 nietrzeźwych kierujących.

Najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych była nadmierna prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu. W trakcie trwania działań 52 kierujących straciło prawo jazdy na trzy miesiące w związku z przekroczeniem dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym powyżej 50 km/h.

 

Majowy weekend w woj. świętokrzyskim Rok 2015 Rok 2016
Wypadki 8 11
Zabici 0 1
Ranni 11 14
Kolizje 119 141
Nietrzeźwi kierujący 36 84

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.