Listy intencyjne podpisane

flash Skarżysko

Prezydent Skarżyska-Kamiennej i burmistrz miasta Franklin Park podpisali list intencyjny dotyczący współpracy partnerskiej między miastami. To efekt zapowiadanej wizyty delegacji amerykańskiej w Skarżysku. Dzień później list intencyjny podpisano także pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną, a Chicago w Kielcach.

Odpowiedzieli na zaproszenie

Barrett F. Pedersen, burmistrz amerykańskiego miasta Franklin Park, Chris Taliaferro i Ariel Reboyras, radni miasta Chicago w towarzystwie Bogdana Dola, dziennikarza TV Polska Chicago oraz Małgorzaty Wojtaszek, prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji „Więź Kultur” gościli w Skarżysku-Kamiennej w ubiegły poniedziałek. Należy podkreślić, iż goście ze Stanów Zjednoczonych przyjechali do Skarżyska na zaproszenie prezydenta Konrada Kröniga, który podczas swojej wizyty w USA nawiązał odpowiednie kontakty zarówno z Polonią jak i z Amerykanami. Wtedy też zaproponował, by w planie wizyty delegacji amerykańskiej w Polsce, znalazło się także nasze miasto. Zaproszenie zostało przyjęte.

W planie wizyty znalazło się spotkanie z władzami miasta na czele z prezydentem Konradem Krönigiem, a także z przedstawicielami Zarządu Powiatu, radnymi miejskimi i lokalnymi przedsiębiorcami.

Okazja do dyskusji i wymiany doświadczeń

Głównym celem spotkania było przede wszystkim zaprezentowanie gościom ze Stanów Zjednoczonych Skarżyska-Kamiennej, atutów miasta i kierunków rozwoju. Prezydent Skarżyska podkreślał, że jest to miasto z dużym węzłem kolejowym, a gmina posiada jednostkę zajmującą się profesjonalną obsługą inwestora. Była też okazja do dyskusji i wymiany doświadczeń na temat różnic w samorządach w Polsce i Ameryce, różnic w prowadzeniu biznesów w Franklin Park i Skarżysku. Marek Jędrzejczyk, prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Powiatu Skarżyskiego, mówił m.in. o prężnie działających skarżyskich firmach. O tym jak przedsiębiorczość wygląda w Franklin Park i stanie Illinois mówił Barrett F. Pedersen, wyrażając jednocześnie nadzieję na współpracę obu miast.

Promocja i wymiana dobrych praktyk

Pierwsza część spotkania, która odbyła się w patio MCK, zakończyła się podpisaniem listu intencyjnego dotyczącego współpracy partnerskiej między miastami. Przypieczętowaniem nawiązanej współpracy była kryształowa statuetka z herbem miasta, którą prezydent Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig wręczył burmistrzowi Franklin Park. Samorządowcy z USA otrzymali także grafiki ufundowane przez pracownię Kier Art. Prezydent Skarżyska otrzymał flagę Franklin Park i upominki od burmistrza.

Jak czytamy w liścieintencyjnym „Miasto Skarżysko-Kamienna, Polska i Miejscowość Franklin Park, Illinois, Stany Zjednoczone Ameryki, w przekonaniu, że kontakty i współpraca międzynarodowa zapewniają możliwości promocji i wymiany dobrych praktyk oraz doświadczeń pomiędzy samorządami, deklarują ustanowienie formalnej umowy partnerskiej, która zostanie zatwierdzona przez odpowiednie organy władz lokalnych obydwu miejscowości„.

Odwiedzili lokalne firmy

Ważnym punktem wizyty gości z USA były odwiedziny lokalnych firm. Delegacja spotkała się z Zarządem firmy Wtórpol, z Zarządem firmy Viki-Plast, działającej w branży tworzyw sztucznych. Cykl spotkań zamknęła wizyta w pracowni Kier Art, zajmującej się architekturą wnętrz i projektami. Goście zwiedzili również Muzeum im. Orła Białego.

– Były to spotkania robocze. Cała wizyta przebiegała w bardzo przyjacielskiej i swobodnej atmosferze, a zarówno przedstawiciele samorządu Skarżyska-Kamiennej, jak i goście ze Stanów Zjednoczonych wyrazili nadzieję na ścisłą współpracę – informuje Izabela Szwagierek, rzecznik prasowy UM.

Partnerem Chicago

We wtorek dzięki wsparciu i pomocy Polsko-Amerykańskiej Fundacji „Więź Kultur” oraz Przedstawicielstwa Polish American Chamber of Commerce Chicago, które prowadzi kieleckie Biuro Informacji Gospodarczej PEGAZ, w trakcie pierwszego dnia targów XXIII MSPO w Kielcach, na stoisku firmy MESKO S.A., radni z Chicago: Ariel Reboyras i Christopher Taliaferro oraz prezydent Konrad Krönig, podpisali list intencyjny dotyczący nawiązania współpracy pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną, a Chicago. Należy podkreślić, iż po Warszawie, to Skarżysko będzie drugim miastem w tej części Europy, które będzie miało okazję do współpracy partnerskiej z potęgą ekonomiczną USA, jakim jest Chicago.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.