Masz „dopalacze”, pójdziesz do więzienia

flash Paragraf

Wpadł ci do głowy pomysł uruchomienia sklepu z tzw. dopalaczami? Jeśli tak, to będzie to najprostsza droga do tego, by wylądować za kratami. We wtorek (21 sierpnia), w życie weszły nowe przepisy, które mają ograniczyć wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych. Właściciele takich punktów, mają być surowo karani.

Nowela ustaw o przeciwdziałaniu narkomanii oraz o Państwowej Inspekcji Sanitarnej zakłada penalizację posiadania tzw. dopalaczy. Za posiadanie ich znacznych ilości grozi do trzech lat więzienia, a za handel nimi nawet do 12 lat. Po zmianach listy związków zakazanych mają stanowić załącznik do rozporządzenia ministra zdrowia, a nie do ustawy. Ma to ułatwić ich aktualizację i w efekcie przyspieszyć delegalizację kolejnych dopalaczy. Zmieni się także samo ich definiowanie, by producenci groźnych substancji łatwo nie „wymykali się” poprzez drobne zmiany składu i nową nazwę.

– Nowe przepisy wprowadzają obowiązek zgłaszania do Państwowej Inspekcji Sanitarnej przypadków zatrucia środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną. Do końca marca każdego roku Główny Inspektor Sanitarny będzie zobowiązany do sporządzenia raportu podsumowującego zgłoszenia z całej Polski, a placówki podejrzewające pacjenta o stosowanie dopalaczy będą musiały powiadomić o tym powiatowego inspektora sanitarnego – informuje Komenda Głowna Policji.

Ustawa zakłada także utworzenie rejestru zgonów i zatruć spowodowanych przez dopalacze. Przepisy zakładają zapewnienie takiego samego wsparcia osobom uzależnionym od dopalaczy jak od narkotyków – będą one mogły liczyć na leczenie, rehabilitację i wsparcie psychologiczne.

– W ostatnim czasie nie zanotowaliśmy przypadków zatruć dopalaczami ani nie stwierdziliśmy handlu tym substancjami. Gdy wchodziły na rynek dopalacze zdarzały się przypadki, że były punkty ze sprzedażą w naszym mieście.Na skutek wspólnych działań Policji ze skarżyskim Sanepidem nie ma już punktów gdzie są sprzedawane te substancje. Zatrzymujemy sprawców, którzy mają przy sobie narkotyki, w nasze ręce, w ostatnim czasie  nie trafili handlarze dopalaczy. Teraz, gdy zostanie taki człowiek zatrzymany, będzie karany jak za posiadanie narkotyków – powiedział aspr. Jarosław Gwóźdź, Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku.

Zbyszek Biber

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.