Groził śmiercią prezydent Warszawy

flash Paragraf

Policjanci Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji i Komendy Stołecznej Policji zatrzymali mężczyznę, który na portalu społecznościowym zamieścił groźby pozbawienia życia skierowane pod adresem Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Okazał się nim 62-letnim mieszkaniec Skarżyska-Kam.

Niepokojące z punktu widzenia szefowej warszawskiego Ratusza wpisy pojawiły się 6 i 7 listopada br. w ogólnodostępnych zasobach internetowych. Zamieszczone przez polskiego internautę posty związane były z podejmowanymi decyzjami w sprawie Marszu Niepodległości i wydanym przez Hannę Gronkiewicz-Waltz zakazem Marszu. Z czego internauta wyraźnie nie był zadowolony.

Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy złożyła zawiadomienie, z którego wynikało, że zamieszczone posty wzbudziły u niej obawy o życie i zdrowie oraz miały na celu zmianę stanowiska w kwestii wyrażenia zgody na przeprowadzenie Marszu Niepodległości. W tej sprawie wszczęto postępowanie przygotowawcze, które zostało objęte nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Podjęte przez służby działania pozwoliły ustalić osobę, która mogła być autorem tych postów. Wytypowano miejsca jej pobytu i aktywności. Mundurowi dotarli do Skarżyska-Kam. 8 listopada br. w godzinach wieczornych, policjanci Biura do Walki z Cyberprzestępczością KGP i Komendy Stołecznej Policji zatrzymali podejrzewanego 62-letniego mężczyznę. Początkowo chciał on wprowadzić w błąd funkcjonariuszy ukrywając sprzęt, za pomocą którego komunikował się w internecie. W trakcie przeszukania znaleziono w jego mieszkaniu urządzenie służące do tworzenia i zamieszczania postów, które wzbudziły u prezydent Warszawy obawy utraty życia.

Na podstawie analizy zawartości tego urządzenia policjanci wykryli także inne treści wskazujące na formułowanie gróźb pod adresem innych osób, organizacji i koncernów mediowych.

Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do Komendy Stołecznej Policji. Zatrzymany 62-latek najprawdopodobniej usłyszy zarzuty związane z wywieraniem wpływu przemocą lub groźbą na czynności urzędowe organu administracji rządowej, innego organu państwowego lub samorządu terytorialnego. Grozi za to kara do 3 lat pozbawienia wolności – czytamy na stronie Komendy Głównej Policji.

z

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.