Ewakuacja mieszkańców wieżowca przy ul. Żeromskiego

flash Paragraf

W poniedziałek, 5 listopada, około godziny 19 w wieżowcu przy ulicy Żeromskiego 43 w Skarżysku-Kamiennej doszło do pożaru w piwnicy. Na czas akcji gaśniczej ewakuowano 41. mieszkańców wieżowca.

– Zgłoszenie otrzymaliśmy o godzinie 18.34, cała akcja trwała blisko 3 godziny. Na miejscu było pojazdów pożarniczych, 20 strażaków, pogotowie ratunkowe,  energetyczne i gazowe, policja informuje bryg. Michał Ślusarczyk, rzecznik  prasowy komendanta powiatowego PSP w Skarżysku-Kamiennej

– Po dojeździe na miejsce zdarzenia jednostek JRG ze Skarżyska i OSP Skarżysko-Kamienna stwierdzono zadymienie w piwnicy bloku wielorodzinnego. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozstawieniu linii gaśniczej, z którą ratownicy przez klatkę schodową weszli do pomieszczenia piwnicy. Równocześnie wraz z funkcjonariuszami policji przystąpiliśmy do ewakuacji osób z mieszkań. Z całego budynku ewakuowano w sumie 41 osób, które mogły schronić się w rozstawionym przez strażaków namiocie pneumatycznym – mówi bryg. Michał Ślusarczyk

W wyniku pożaru doszło do zaniku napięcia i zablokowania windy między pierwszym a drugim piętrem, w windzie została uwięziona jedna osoba, którą uwolnioną otwierając drzwi windy za pomocą klucza będącego na wyposażeniu JRG.

– Przybyłe na miejsce pogotowie gazowe odłączyło dopływ gazu do budynku, a pogotowie energetyczne dopływ energii elektrycznej. Ratownicy po dotarciu na miejsce pożaru otworzyli drzwi do piwnicy rozcinając kłódkę i podali strumień wody na palące się materiały zgromadzone w piwnicy. Po ugaszeniu pożaru nadpalone elementy (stary dywan, koc, materac, szafki) zostały wyrzucone na zewnątrz i przelane wodą – podkreśla rzecznik prasowy skarżyskich strażaków.

Piwnica i klatki schodowe zostały przewietrzone przez otwarcie okien i przy użyciu wentylatora. Mieszkania również zostały przewietrzone, w całym budynku dokonano pomiarów przy użyciu.  specjalnych urządzeń pomiarowych, nie wykryto nieprawidłowości, mieszkańcy mogli wrócić do swoich mieszkań. Na miejscu oprócz wspomnianych służb obecni byli również przedstawiciel Urzędu Miasta z Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, biegły sądowy z zakresu pożarnictwa, przedstawiciele zarządcy budynku, powiatowy koordynator ratownictwa medycznego.

W wyniku pożaru uszkodzona została instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna i instalacja gazowa w piwnicy. Przypuszczalną przyczyną było zaprószenie ognia poprzez wrzucenie źródła ognia do szybu technicznego. Straty oszacowano na około 10 tys. złotych, uratowano mienie warte ponad 300 tys. złotych.

Zbyszek Biber

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.